Zamknij

Zamieszanie wokół maseczek w sklepach. Rzecznik MŚP interweniuje

07.09.2020 15:18
Maseczki w sklepach. Rzecznik MŚP apeluje o wyjaśnienia przepisów
fot. Dragana Gordic/Shutterstock (ilustracyjne)

Kto powinien sprawdzać maseczki na twarzach klientów - pracownik sklepu czy jego właściciel? To jedno z wątpliwości wokół obowiązku zakrywania nosa i ust podczas pandemii. Pismo w tej sprawie do resortu zdrowia wysłał Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP) Adam Abramowicz.

Pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia spowodowały, że w sklepach klienci, jak i pracownicy handlu, są zobowiązani zakrywać nos i usta. Ma to zminimalizować ryzyko przenoszenia się wirusa SARS-CoV-2 oraz kolejnych przypadków choroby COVID-19.

Jednak handlowcy wskazują, że nadal nie ma jasnych regulacji prawnych w tym zakresie. W ich interesie do Ministerstwa Zdrowia zwrócił się Rzecznik MŚP Adam Abramowicz.

Maseczki obowiązkowe w sklepach? Jest pismo do resortu zdrowia

"Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców skierował wystąpienie do Ministra Zdrowia w związku z wątpliwościami, co do uprawnienia pracownika sklepu lub innego obiektu handlowego do samodzielnego egzekwowania od klientów obowiązku zakrywania ust i nosa oraz ewentualnej odpowiedzialności pracownika/przedsiębiorcy z tego tytułu" - przekazano w komunikacie.

Zobacz także

Wątpliwości dotyczą między innymi tego czy pracownik sklepu lub innego obiektu handlowego jest uprawniony do samodzielnego egzekwowania od klientów obowiązku zakrywania ust i nosa.

Rzecznik MŚP chce mieć również jasność, kto ponosi odpowiedzialność z tytułu egzekwowania od klientów obowiązku nosa i ust – pracownik czy przedsiębiorca zatrudniający pracownika? Wśród pytań wysłanych do resortu zdrowia znalazło się to o ewentualną odmowę sprzedaży towaru klientowi, który nie stosuje się do obowiązku noszenia maseczek.

Zobacz także

Przypomniano również, że wątpliwości wokół prawnej podstawy obowiązku noszenia maseczek wskazał Rzecznik Praw Obywatelskich. 28 sierpnia biuro RPO skierowało pismo do Komendanta Głównego Policji, w którym zapytano jakie działania podejmuje Policja w odniesieniu do osób, które pomimo istniejącego obowiązku przebywają w placówkach handlowych nie zakrywając ust i nos.

"Sądy mogą odmawiać karania za bark maseczki – choć zasada ich noszenia jest słuszna, nie ma legalnych podstaw do karania winnych" - podkreśliło biuro RPO.

RadioZET.pl/mat. prasowe