Zamknij

Maseczki w sklepach. Resort zdrowia zapowiada kontrole

01.10.2020 09:37
Maseczki w sklepach. Resort zdrowia zapowiada kontrole
fot. Anna Nahabed/shutterstock (ilustracyjne)

Zdaniem resortu zdrowia rozporządzenie nakazujące noszenie maseczek w sklepach to wystarczająca podstawa prawna do nakładania mandatów na klientów łamiących przepisy. Szykują się kontrole w sklepach.

Maseczki w sklepach od miesięcy budzą kontrowersje nie tylko wśród sceptycznych klientów, ale i wśród prawników. Resort zdrowia na razie nie zamierza jednak zmieniać przepisów i zapowiada kontrole w sklepach.

- Będą większe kontrole obowiązku zakrywania ust i nosa w sklepach; nie będzie już upominania, tylko będą kary - podkreślił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Mandaty za brak maseczek w sklepach. Będą kontrole

Wiceminister Kraska mówił dla Polskiego Radia o konsekwencjach niezakrywania nosa i ust w miejscach ogólnodostępnych tj. sklepy.

Mimo licznych apeli do resortu w sprawie wpisania takiego nakazu do ustawy, obowiązek zakrywania nosa i ust w sklepach regulowany jest jedynie poprzez rozporządzenie. Zdaniem wiceministra Kraski to wystarczy…

Zobacz także

- Sklepy to miejsca, gdzie przy dużej ilości osób może dochodzić do zakażeń, miejmy tego świadomość. Jeśli nie będziemy przestrzegać zasad - będziemy za to karani. Będą większe kontrole obowiązku zakrywania ust i nosa w sklepach, nie będzie już upominania, tylko będą kary – mówił Kraska.

Zdaniem Kraski rozporządzenie ws. nakazów ustanowionych w związku z pandemią stanowi podstawę prawną do interwencji sprzedawcy w przypadku pojawienia się w sklepie klienta bez maseczki. Taka interwencja była przedmiotem sporu, który miał finał w sądzie. Ostatecznie wyrok zapadł na korzyść ekspedientki, która odmówiła obsługi klienta bez maseczki.

- Czekamy na uzasadnienie tego wyroku, bo sędzia, który go ogłaszał, mówił o luce prawnej. Nasi prawnicy uważają, że przepisy, które są, są wystarczające, ale jeśli będzie taka potrzeba - uszczegółowimy je – mówił Kraska.  

RadioZET.pl/Polskie Radio