Zamknij

Handlowcy chcą pilnych zmian w prawie. Chodzi o maseczki w sklepach

04.08.2020 16:31
Maseczki w sklepach. Handlowcy chcą pilnych zmian w prawie
fot. Shutterstock/SmartPhotoLab (ilustracyjne)

- Sklepy nie są w stanie samodzielnie wyegzekwować od klientów noszenia masek i oczekują pomocy właściwych organów w przypadkach, gdy dojdzie do agresywnej reakcji ze strony klienta – informują handlowcy.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji po raz kolejny zwraca uwagę na konieczność noszenia maseczek ochronnych w sklepach w dobie rekordowych przyrostów liczby chorych.

Zdaniem handlowców obowiązujące dziś przepisy są nieskuteczne, a sklepy nie powinny same egzekwować od klientów przestrzegania prawa. Organizacja apeluje o zmianę przepisów.

Obowiązek noszenia maseczek w sklepach. Handlowcy chcą zmian w prawie

Od kwietnia klienci sklepów, galerii handlowych, czy punktów usługowych zobowiązani są zakrywać nos i usta. O takim obowiązku mówi rozporządzenie w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią koronawirusa, które nadal obowiązuje. Zgodnie z § 18. aktu, do odwołania należy zakrywać usta i nos m.in w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach.

Zobacz także

POHiD zwraca jednak uwagę, na nieskuteczność tych przepisów. Organizacja pisze, że obowiązek egzekwowania prawa został scedowany na sklepy, które nie zawsze sobie z tym radzą.

Sklepy nie są w stanie samodzielnie wyegzekwować od klientów noszenia masek i oczekują pomocy właściwych organów w przypadkach, gdy dojdzie do agresywnej reakcji ze strony klienta 

– głosi stanowisko POHiD

Handlowcy chcą przepisów, na mocy której sprzedawcy nie musieli obsługiwać czy wpuszczać do sklepów osób bez maseczek. Organizacja chce także usunięcia zapisu mówiącego, że nie jest konieczne okazanie zaświadczenia o stanie zdrowia klienta, który usprawiedliwia nienoszenie maseczki.

Zobacz także

POHiD proponuje, by osoby z problemami zdrowotnymi były zobowiązane do noszenia przyłbic. Handlowcy oczekują od rządzących kampanii przypominającej o obowiązku noszenia maseczek w sklepach. Jak twierdzą – chodzi o przypomnienie o roli odpowiedzialności obywateli za zdrowie i bezpieczeństwo innych klientów, a także pracowników handlu.

Handlowcy zapewniają, że sami wdrożyli w sklepach specjalne środki ostrożności, jednak „zachowania niezdyscyplinowanych klientów sabotują podjęte przez sieci handlowe działania”.

RadioZET.pl/mat.pras