Zamknij

Polska Izba Handlu przypomina: maseczki w sklepach są obowiązkowe

01.08.2020 11:07
Maseczki w sklepach są obowiązkowe. Apel Polskiej Izby Handlu
fot. Shutterstock/PERO studio (ilustracyjne)

Ostatnie dni znacznie pogorszyły koronawirusowe statystyki. Chorych przybywa, a dzienna liczba zachorowań przekroczyła już rekordowe 650 osób. Polska Izba handlu wydała komunikat w tej sprawie.

658 nowych przypadków zachorowań. 1 sierpnia odnotowaliśmy największą liczbę dobowych zakażeń koronawirusem. Pandemia nie ustępuje, w związku z czym nadal niezbędne jest zachowanie specjalnych środków bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej.

Mowa o dystansie społecznym i zakrywaniu nosa i ust, o czym coraz częściej zapominamy w galeriach handlowych czy w sklepach. Polska Izba Handlu apeluje: maseczki podczas zakupów są obowiązkowe.

Polska Izba Handlu przypomina o obowiązku noszenia maseczek w sklepach

„W związku z wysoką liczbą stwierdzonych przypadków COVID-19 w ostatnich dniach Polska Izba Handlu apeluje o bezwzględne zasłanianie nosa i ust podczas wizyt we wszystkich sklepach oraz placówkach usługowych” – czytamy w komunikacie.

Zobacz także

O takim obowiązku mówi rozporządzenie w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią koronawirusa, które nadal obowiązuje. Zgodnie z § 18. aktu, do odwołania należy zakrywać usta i nos m.in w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach.

W świetle obowiązujących przepisów, brak maseczki w sklepach czy komunikacji miejskiej wiąże się z mandatem 500 złotych. Nie chodzi jednak tylko o pieniądze.

Nie ryzykujmy utraty zdrowia innych przez nieodpowiedzialne zachowania. Pracownicy sklepów przez wiele godzin codziennie narażają swoje zdrowie, przebywając w miejscu, gdzie przewijają się setki ludzi. Uszanujmy ich pracę i zakładajmy maseczkę przed wejściem do sklepu, nie czekajmy na upomnienie, nie wdawajmy się w dyskusje, myślmy o bezpieczeństwie innych w tym trudnym czasie. Bądźmy odpowiedzialni społecznie 

– apeluje Polska Izba Handlu

Izba przypomina, że pracownicy sklepu mają prawo odmówić obsługi klienta, który nie zakrywa nosa i ust. Personel może też wezwać policję, która może ukarać takiego klienta mandatem.

RadioZET.pl