Zamknij

Rząd ustali maksymalne ceny maseczek

29.04.2020 14:52
Maseczki ochronne. Rząd ustali maksymalne marże na ceny
fot. Shopping King Louie/Shutterstock (ilustracyjne)

Ministerstwo Rozwoju chce wprowadzić maksymalne marże hurtowe i detaliczne na sprzedaż maseczek. Jak wyglądają szczegóły nowych przepisów?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Maseczki ochronne stały się dla wielu Polaków produktem pierwszej potrzeby po 16 kwietnia. Od tego dnia rząd wprowadził nakaz zakrywania nosa i ust. 

Pomimo że nie zalecono wykonywania tego obowiązku poprzez noszenie maseczek, to właśnie za ich pomocą Polacy zakrywają najczęściej twarz.

Zobacz także

Maksymalne marże na cenę maseczek

W środę Ministerstwo Rozwoju opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie "maksymalnych marż hurtowych i detalicznych stosowanych w sprzedaży niektórych maseczek". 

Rozporządzenie ma na celu zapobiegnięcie ewentualnym nieuczciwym praktykom rynkowym, polegającymi na zawyżaniu ceny sprzedaży masek służących do zakrywania ust i nosa w stosunku do cen sprzed okresu epidemii koronawirusa.

Resort kierowany przez wicepremier Jadwigę Emilewicz proponuje, aby hurtownicy nakładali maksymalnie marżę w wysokości 8 proc. ceny zbytu maseczek. 

Z kolei w przypadku detalistów, maksymalna marża zależy od ceny hurtowej danej maseczki. Jeśli jej cena hurtowa jest do 3 zł, to marża detaliczna liczona od marży hurtowej wynosi 50 proc. 

Zobacz także

Przy cenie 3,01 zł-5 zł wynosi 40 proc., 5,01-7 zł wynosi 30 proc., 7,1-10 zł wynosi 20 proc., 10,1-15 wynosi 10 proc. Z kolei w przypadku ceny hurtowej powyżej 15 zł wynosi 5 proc.

Marża na cenę maseczek

Nowymi regulacjami będą objęte maseczki ochronne będące środkami ochrony indywidualnej, jak i maseczki nie mieszczące się w tej kategorii. 

Za to wyłączone z obostrzeń będą maseczki ochronne będące wyrobami medycznymi.

O możliwości wprowadzenia marż maksymalnych na środki ochronny osobistej rząd Mateusza Morawieckiego mówił już kilka tygodni temu. 

Zobacz także

RadioZET.pl