Zamknij

Obowiązek noszenia chirurgicznych maseczek? Sprawdzamy, ile kosztują

19.02.2021 15:40
Maseczki medyczne zastąpią szaliki i przyłbice
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W resorcie zdrowia trwają rozmowy na temat zastąpienia szalików, kominów i przyłbic profesjonalnymi maseczkami. Sprawdzamy, ile taki pomysł będzie kosztował Polaków.

Maseczki chirurgiczne będą obowiązkowe? Wszystko zaczęło się od wypowiedzi głównego doradcy premiera ds. COVID-19 prof. Andrzeja Horbana, który zdradził w TVN24, że rząd szykuje tego typu rozporządzenie.

Na mocy tego aktu nie będzie już można zasłaniać nosa i ust szalem czy chustą. Wiadomość szybko trafiła do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który dla wp.pl mówił, że „na dziś takiego rozporządzenia nie ma”. Podkreślił jednak, że w resorcie zdrowia trwają rozmowy nad takim rozwiązaniem.

Ile kosztują maseczki medyczne?

Adam Niedzielski mówił, że chodzi o wskazane w rozporządzeniu zamienniki, jak np. szalik, z których "pewnie trzeba będzie zrezygnować". Niepewne są losy bawełnianych maseczek i przyłbic, które zdaniem ministra mogą być nieskuteczne pod kątem zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz potwierdził dla PAP, że w resorcie „trwa dyskusja o jakości materiałów wykorzystywanych do zabezpieczania twarzy”. Dodał, że zwiększyła się dostępność profesjonalnych maseczek, stąd rozmowy o ich obligatoryjnym stosowaniu.

Jedno jest pewne: sytuacja pod względem cen i dostępności maseczek chirurgicznych jest lepsza niż wiosną minionego roku. W kwietniu  2020 roku podaliśmy wyliczenia Naczelnej Izby Aptekarskiej, która zauważyła nawet siedmiokrotny wzrost ceny maseczek.

Jednorazowa maseczka, która wcześniej kosztowała około 60 groszy, podczas wiosennego lockdownu warta była nawet 5 zł.

Ile dziś kosztują jednorazowe maseczki chirurgiczne, o których mówił prof. Horban? 

W Biedronce za maseczki medyczne „z powłoką wirusobójczą” w 3-paku zapłacimy 4,99 zł. W Lidlu 3-warstwowe maski jednorazowe w 20-paku kosztują 7,99, co daje około 40 groszy za sztukę. W Kauflandzie z kolei za 10 sztuk maseczek jednorazowych należy zapłacić 4,99 zł.

W sieci można także znaleźć inne, korzystniejsze oferty. 100 sztuk maseczek chirurgicznych można zakupić nawet za kilkanaście złotych. Spory wybór maseczek chirurgicznych jest też w aptekach. Certyfikowane maseczki 3-warstwowe w 10-paku kosztują 19 zł.

Znacznie więcej pieniędzy wydadzą ci, którzy chcą mieć profesjonalną maskę filtrującą typu FFP3. Ceny rozpoczynają się średnio od 20 zł za sztukę, a sięgają nawet kilkuset złotych.

 RadioZET.pl