Zamknij

Święta zero waste. Każdego roku wyrzucamy tony jedzenia

05.12.2019 19:09
Marnowanie żywności. Wyrzucamy tony jedzenia, szczególnie w święta
fot. Shutterstock/Rawpixel.com (ilustracyjne)

9 milionów ton żywności co roku ląduje w koszu. Taki sam los spotyka świąteczne potrawy. W Boże Narodzenie rodzina wyrzuca średnio 2 kilogramy jedzenia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

9 milionów ton rocznie to na osobę 235 kilogramów. Taki wynik plasuje nas na 5 miejscu w europejskim rankingu marnowania żywności. Apogeum to zwykle czas Bożego Narodzenia, wówczas przeciętna rodzina wyrzuca do kosza nawet 2 kg jedzenia, 2-3 razy więcej niż w każdy inny dzień w roku. 

Zespół Too Good To Go i Federacja Polskich Banków Żywności w ramach kampanii „Wszystkiego Niezmarnowanego na Święta” radzi, co robić, by żywność nie lądowała w koszu.

Zobacz także

Z badania instytutu KANTAR, przeprowadzonego na potrzeby Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że 34 procent Polaków przyznaje, że zdarzyło się im wyrzucić żywność. Chodzi głównie o pieczywo, wędliny, warzywa, owoce i nabiał. Z badania wynika, że co dziesiąty Polak szacuje, że po świętach w jego gospodarstwie domowym zmarnuje się nawet ponad 2 kg produktów. Kolejne 17,1 procenta ankietowanych szacuje skalę marnowania na pomiędzy 1 a 2 kilogramy, zaś tylko 21,9 procent Polaków twierdzi, że w ich gospodarstwach domowych przy okazji świąt zupełnie nic się nie marnuje.

Zobacz także

Karolina Woźniak, PR Managerka Too Good To Go wskazuje, że szczególnie w święta kupujemy za dużo jedzenia, które ostatecznie wyrzucamy. Podpowiada, co zrobić, by żywność nie lądowała w koszu. Jak dodaje, wystarczy kierować się zasadami 4P: Planuj, Podziel się, Przechowuj i Przetwarzaj.  

„Dobrze zaplanowane zakupy świąteczne, liczba gości i wielkość porcji pozwolą zaoszczędzić nie tylko czas i pieniądze, ale także zmniejszą szansę, że nadwyżkowa żywność zepsuje się lub wyląduje w koszu” – wskazuje Karolina Woźniak.

Zobacz także

Jak dodaje, warto być „słoikiem” i zabierać ze sobą resztki jedzenia, które w przeciwnym razie mogłyby się zmarnować. Należy także sprawdzić, które dania nadają się do ewentualnego zamrażania. Radzi w końcu, by niezjedzone „resztki” zamienić na przykład w sałatkę czy w zapiekankę by „nadać potrawom nowe życie”. 

Too Good To Go to aplikacja, która pozwala restauracjom i ich klientom walczyć z marnowaniem żywności. Klienci mogą taniej kupić żywność w miejscu, w którym zostało nadwyżkowe jedzenie.  Aplikacja wystartowała w Danii w 2016 roku i od tamtej pory zyskała ponad 18 milionów użytkowników w 14 krajach.  Jedzeniem w ramach Too Good To Go dzieli się m.in. Carrefour, Costa, Starbucks, Pizza Hut, A. Blikle czy North Fish.

RadioZET.pl