Zamknij

Duże sklepy będą musiały oddawać żywność. Ustawa weszła w życie

18.09.2019 18:41
Marnowanie żywności. Sklepy będą musiały oddawać produkty. Nowe przepisy weszły w życie
fot. Syda Productions/Shutterstock (ilustracyjne)

Od 18 września duże sklepy mają obowiązek przekazywać żywność organizacjom pozarządowym. Jeśli nie spełnią tych warunków, zapłacą karę – podała „Rzeczpospolita”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Nowe prawo wchodzi w życie od środy, 18 września.

Zgodnie z nim sklepy wielkopowierzchniowe i hurtownie o powierzchni sprzedaży powyżej 250 metrów kwadratowych (przez pierwsze dwa lata obowiązywania nowych przepisów powyżej 400 metrów kwadratowych) czerpiące co najmniej 50 procent przychodów ze sprzedaży żywności będą musiały zawrzeć umowę z wybraną organizacją pozarządową i nieodpłatnie przekazywać jej żywność.

Zobacz także

Przekazywanie żywności albo kary

„Rzeczpospolita” podkreśla, że organizacje pozarządowe otrzymają produkty spełniające wymogi prawa żywnościowego, które mimo to zostałyby uznane za odpady ze względu na wady wyglądu samych środków spożywczych lub ich opakowań albo z powodu zbliżającego się upływu terminu przydatności do spożycia.

Z kolei 1 marca 2020 roku wejdą w życie przepisy dotyczące opłat. Sprzedawcy zapłacą 0,1 złotych za kilogram zmarnowanych produktów. Za niespełnienie tego wymogu będą grozić kary od 500 złotych do 10 tys. zł.

Gazeta dodała, że według szacunków organizacji pozarządowych dzięki nowym przepisom uda się uratować o 100 tys. ton żywności więcej niż do tej pory.

W Unii Europejskiej marnuje się rocznie średnio 89 mln ton żywności rocznie – 179 kg na osobę. W Polsce według szacunków marnuje się ok. 9 mln ton żywności rocznie, czyli 235 kg na mieszkańca.

Zobacz także

„Rzeczpospolita” przypomniała, że organizacje pozarządowe postulują dalsze rozszerzenie zwolnienia z VAT.

Cytowany przez gazetę Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności, uważa, że zwolnione z VAT powinny zostać wszystkie organizacje pozarządowe, które zgodnie z ustawą mogą odbierać żywność, a nie tylko organizacje pożytku publicznego.

Przeciwny temu jest resort finansów, który wyjaśnia, że ograniczenia w tej kwestii nakłada na nas Unia Europejska. Wolne od podatku VAT jest nieodpłatne przekazywanie produktów spożywczych (z wyłączeniem napojów alkoholowych) na rzecz organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem na cele charytatywne. Warunkiem jest posiadanie przez darczyńcę stosownych dokumentów.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita