Zamknij

Koniec z marnowaniem żywności. Ustawa z podpisem prezydenta

19.08.2019 16:40
Marnowanie żywności. Nowe obowiązki sklepów
fot. shutterstock/ 06photo (ilustracyjne)

Jedzenie zamiast do kosza, trafi do potrzebujących. To główne założenie podpisanej przez prezydenta ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Jeśli sklepy nie dostosują się do nowych przepisów, zapłacą karę – nawet 5 tys. złotych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

Sprzedawców czekają nowe obowiązki. Sklepy przekażą żywność organizacjom pozarządowym, zamiast wyrzucać ją do kontenerów.

Chodzi o jedzenie nieprzeznaczone do sprzedaży ze względu na zbliżający się upływ terminu przydatności do spożycia, a także przez wady wyglądu tej żywności albo jej opakowania. Wyjątek stanowią napoje alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc. oraz napoje alkoholowe będące mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc.

Zobacz także

Ustawa obejmuje sprzedawców prowadzących sklep o powierzchni powyżej 250 metrów kwadratowych, u których przychody ze sprzedaży żywności stanowią co najmniej 50 proc. przychodów ze sprzedaży wszystkich towarów.

Ci przedsiębiorcy będą musieli podpisać stosowne umowy o bezpłatne przekazanie żywności z organizacjami pozarządowymi, które spełniają określone kryteria. Chodzi o jednostki działające charytatywnie, udzielające pomocy społecznej i działające w obrębie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej.
Co istotne, po dwóch latach obowiązywania ustawy, obowiązek przekazywania żywności organizacjom pozarządowym dotyczył będzie jedynie sklepów o powierzchni przekraczającej 400 m2.

Marnowanie żywności kosztuje

Ustawa przewiduje obowiązek ponoszenia przez sprzedawców żywności opłaty za marnowanie żywności. Przedsiębiorcy zapłacą 10 groszy za 1 kg marnowanej/wyrzucanej żywności.

Zobacz także

Przedsiębiorca będzie zobowiązany do zawarcia pierwszej umowy z jednostką, która nieodpłatnie przyjmie żywność w terminie 5 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Jeżeli tak się stanie, sprzedawca zapłaci 5 tys. zł grzywny.

Sprzedawca uniknie kary, jeśli wykaże, że nie było możliwe zawarcie takiej umowy z organizacją pozarządową na terenie powiatu, w którym prowadzi swoją działalność.

Ucierpią najmniejsze sklepy?

Ustawa już na początku procesu legislacji spotkała się z krytyką Polskiej Izby Handlu. Izba handlowa zaapelowała, by obowiązek przekazywania żywności organizacjom pożytku publicznego dotyczył sklepów powyżej 500 m2, a nie 250 m2. Takie stanowiło izba argumentowała kosztami, które uderzą głównie w najmniejszych przedsiębiorców.

„Nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia, aby obciążać tak małe podmioty dodatkowymi obowiązkami i kosztami. Należy także dodać, że wiele niedużych sklepów znajduje się w miejscowościach, gdzie możliwość przekazania żywności lokalnie jest bardzo ograniczona. Zatem do wspomnianych już kosztów dochodzą koszty transportu i logistyki, które także będą obciążały najmniejsze placówki handlowe”- czytamy w komunikacie PIH.

Zobacz także

Jak dodaje PIH, najmniejsi  przedsiębiorcy prowadzący biznes na powierzchni przekraczającej 400 m2, nadal według licznych metodologii są to podmioty kwalifikowane jako małe sklepy.

Tony żywności do uratowania

Na wieść o przyjęciu ustawy cieszą się organizacje pozarządowe. Według szacunków Banków Żywności, wejście w życie ustawy pozwoli na uratowanie nawet 100 tys. ton żywności więcej niż dotychczas.

– Od dłuższego czasu przygotowywaliśmy się na wejście nowego prawa w życie. Teraz przed nami dużo pracy i wyzwań, ale z optymizmem patrzymy w przyszłość. Najważniejszym zawsze było, żeby jak najwięcej żywności trafiło na stoły osób potrzebujących, a nie do kosza za supermarketem – mówi Dorota Jezierska, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności w komunikacie organizacji.

Marnowanie żywności występuje na każdym etapie –od wytwarzania, poprzez przetwarzanie i dystrybucję, kończąc na konsumpcji u ostatecznego konsumenta. Według szacunków Komisji Europejskiej, w UE marnuje się 89 mln ton żywności rocznie, tj. 179 kg na osobę

Napisano w uzasadnieniu ustawy

Ustawa podpisana w poniedziałek przez prezydenta wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.

RadioZET.pl