Zamknij

Minister rodziny złamała prawo pracy? „DGP”: chodzi o umowy z pracownikami

21.11.2019 07:00
Marlena Maląg, minister rodziny, złamała prawo pracy? "DGP": chodzi o umowy z pracownikami
fot. MRPiPS/Flickr/CC BY-ND 2.0

Obecna minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg złamała prawo pracy w okresie, gdy pełniła funkcję prezesa spółdzielni oświatowej i dyrektora liceum ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim – podał czwartkowy „Dziennik Gazeta Prawna”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

„Dziennik Gazeta Prawna” poinformował, że Marlena Maląg naruszyła wtedy przepis, który – w ówczesnym brzmieniu – umożliwiał zawarcie z tym samym pracownikiem maksymalnie dwóch kolejnych umów na czas określony. Podpisanie trzeciego takiego kontraktu oznaczało, że podwładny z mocy prawa jest już zatrudniony bezterminowo.

Pomimo takiego ograniczenia – jak napisał „DGP” – Maląg zawierała kolejne umowy na czas określony już po przekroczeniu kodeksowego limitu dwóch kontraktów. Potwierdziły to – jak podaje gazeta – kontrole Państwowej Inspekcji Pracy, które zostały przeprowadzone w czerwcu 2019 roku.

Zobacz także

Gazeta podała, że inspektor sprawdził akta osobowe 14 pracowników liceum. Okazało się, że przepis złamano w 12 przypadkach.

Nie oznacza to automatycznie, że za każdy z nich odpowiedzialna jest obecna szefowa resortu pracy, bo inspekcja badała też umowy zawierane po 2011 roku, a więc w okresie, gdy Marlena Maląg nie pełniła już funkcji dyrektora LO.

Ministerstwo wyjaśnia

Po publikacji „DGP” resort rodziny wydał oświadczenie.

Podkreślono w nim, że „placówki wchodzące w skład spółdzielni oświatowej w Ostrowie Wielkopolskim w okresie, kiedy funkcję dyrektora pełniła p. Marlena Maląg, były zarządzane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, z poszanowaniem praw pracowniczych”.

Nauczyciele byli objęci kartą nauczyciela. Pani Marlena Maląg nie jest związana ze spółdzielnią od stycznia 2011 roku i nie są jej znane wyniki przywołanej kontroli PiP z czerwca 2019 roku.

MRPiPS

Urzędnicy resortu dodali, że w czasie pełnienia przez Marlenę Maląg funkcji dyrektora Gimnazjum im. papieża Jana Pawła II i LO Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie Wielkopolskim „przeprowadzane kontrole nie wykazały jakichkolwiek nieprawidłowości w zarządzaniu, ani naruszenia przepisów powszechnie obowiązujących, w tym kodeksu pracy”.

Zobacz także

Marlena Maląg. Kim jest?

Urodziła się w 1964 roku.

Jest absolwentką pedagogiki na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, studiów podyplomowych w zakresie matematyki i informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zarządzania na Politechnice Poznańskiej, a także zarządzania oświatą w Bałtyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej.

W latach 1999–2011 pełniła funkcję dyrektora Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II oraz Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim. W okresie od 2011 do 2012 roku była naczelnikiem Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego, a od 2012 do 2014 roku zastępcą Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

W latach 2002–2006 pełniła funkcję radnej rady miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego, od 2006 do 2016 roku sprawowała mandat radnej rady Powiatu Ostrowskiego, w tym również będąc zastępcą przewodniczącego rady, a także wicestarostą Powiatu Ostrowskiego. 

W styczniu 2016 roku premier Beata Szydło powołała Maląg na wicewojewodę Wielkopolski – sprawowała tę funkcję do grudnia 2018 roku.

Wówczas została powołana przez kolejnego premiera Mateusza Morawieckiego na prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W ostatnich wyborach parlamentarnych dostała się do Sejmu z list PiS-u. 

Nowa minister od 500 plus i trzynastek. Kim jest Marlena Maląg?

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna