Oceń
Obecna minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg złamała prawo pracy w okresie, gdy pełniła funkcję prezesa spółdzielni oświatowej i dyrektora liceum ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim – podał czwartkowy „Dziennik Gazeta Prawna”.
Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin
„Dziennik Gazeta Prawna” poinformował, że Marlena Maląg naruszyła wtedy przepis, który – w ówczesnym brzmieniu – umożliwiał zawarcie z tym samym pracownikiem maksymalnie dwóch kolejnych umów na czas określony. Podpisanie trzeciego takiego kontraktu oznaczało, że podwładny z mocy prawa jest już zatrudniony bezterminowo.
Pomimo takiego ograniczenia – jak napisał „DGP” – Maląg zawierała kolejne umowy na czas określony już po przekroczeniu kodeksowego limitu dwóch kontraktów. Potwierdziły to – jak podaje gazeta – kontrole Państwowej Inspekcji Pracy, które zostały przeprowadzone w czerwcu 2019 roku.
Gazeta podała, że inspektor sprawdził akta osobowe 14 pracowników liceum. Okazało się, że przepis złamano w 12 przypadkach.
Nie oznacza to automatycznie, że za każdy z nich odpowiedzialna jest obecna szefowa resortu pracy, bo inspekcja badała też umowy zawierane po 2011 roku, a więc w okresie, gdy Marlena Maląg nie pełniła już funkcji dyrektora LO.
Ministerstwo wyjaśnia
Po publikacji „DGP” resort rodziny wydał oświadczenie.
Podkreślono w nim, że „placówki wchodzące w skład spółdzielni oświatowej w Ostrowie Wielkopolskim w okresie, kiedy funkcję dyrektora pełniła p. Marlena Maląg, były zarządzane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, z poszanowaniem praw pracowniczych”.
Nauczyciele byli objęci kartą nauczyciela. Pani Marlena Maląg nie jest związana ze spółdzielnią od stycznia 2011 roku i nie są jej znane wyniki przywołanej kontroli PiP z czerwca 2019 roku.
Urzędnicy resortu dodali, że w czasie pełnienia przez Marlenę Maląg funkcji dyrektora Gimnazjum im. papieża Jana Pawła II i LO Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie Wielkopolskim „przeprowadzane kontrole nie wykazały jakichkolwiek nieprawidłowości w zarządzaniu, ani naruszenia przepisów powszechnie obowiązujących, w tym kodeksu pracy”.
Marlena Maląg. Kim jest?
Urodziła się w 1964 roku.
Jest absolwentką pedagogiki na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, studiów podyplomowych w zakresie matematyki i informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zarządzania na Politechnice Poznańskiej, a także zarządzania oświatą w Bałtyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej.
W latach 1999–2011 pełniła funkcję dyrektora Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II oraz Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim. W okresie od 2011 do 2012 roku była naczelnikiem Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego, a od 2012 do 2014 roku zastępcą Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
W latach 2002–2006 pełniła funkcję radnej rady miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego, od 2006 do 2016 roku sprawowała mandat radnej rady Powiatu Ostrowskiego, w tym również będąc zastępcą przewodniczącego rady, a także wicestarostą Powiatu Ostrowskiego.
W styczniu 2016 roku premier Beata Szydło powołała Maląg na wicewojewodę Wielkopolski – sprawowała tę funkcję do grudnia 2018 roku.
Wówczas została powołana przez kolejnego premiera Mateusza Morawieckiego na prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W ostatnich wyborach parlamentarnych dostała się do Sejmu z list PiS-u.
Nowa minister od 500 plus i trzynastek. Kim jest Marlena Maląg?
RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna
Oceń artykuł