Zamknij

Marki odzieżowe ukrywają informacje o zarobkach dla podwykonawców

08.09.2020 13:13
Marki odzieżowe ukrywają informacje o zarobkach dla podwykonawców
fot. Gethin Chamberlain / eyevine/EAST NEWS (ilustracyjne)

Giganci branży odzieżowej bardzo nisko wynagradzają szwaczki, które szyją dla nich ubrania. Większość światowych marek nie ujawniło zarobków u podwykonawców - podała "Gazeta Wyborcza". 

To wyniki raportu przygotowanego przez badaczy z Clean Clothes Campaign (CCC) - koalicji na rzecz zapewnienia lepszych warunków pracy dla osób wykonujących ubrania dla światowych marek odzieżowych. 

Jak podała "GW", wszyscy przepytani przez CCC i zatrudnieni w chińskich fabrykach (łącznie 490 osób) powiedziało, że w ostatnim miesiącu wypracowali ponad 100 godzin nadliczbowych. To dawało średnio 122 godz. Co kluczowe - tylko dwie z tych osób otrzymywało godziwą pensję. 

Marki odzieżowe milczą na temat podwykonawców

Aby wykonać założenia danych fabryk, pracownicy zostają po godzinach, rezygnują z przerw, a nawet wyjść do toalety. Niektórzy pracują w rezultacie po 27, czy 30 dni w miesiącu. 

Zobacz także

CCC wysłało zapytania o wynagrodzenia do 108 światowych marek odzieżowych. Aż 100 z nich nie powiedziało nic o zarobkach u podwykonawców. Wśród nich Adidas, H&M, Zara czy Primark. W przypadku siedmiu firm odzieżowych ujawniono, że tylko 25 proc. podwykonawców otrzymuje godziwe płace.

Za takie uznaje się wynagrodzenie, które pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb - z niewielkim zapasem - przy nie więcej niż sześciu dniach pracy w tygodniu. Na przykład w Ukrainie CCC za godziwą pensje uznaje niespełna 20 tys. hrywien (ok. 2,7 tys. zł), a w Indiach - niecałe 1,5 tys. zł. Jednocześnie pracownicy sektora odzieżowego w Ukrainie otrzymują średnio 491 zł, a w Indiach 419 zł (dane na podstawie wywiadów z pracownikami).

Zobacz także

Ponadto tylko sześć firm odzieżowych ujawniło adresy swoich fabryk. Są to: Benetton, Esprit, Nike, Adidas, H&M i G-Star Raw. 

Ile kosztuje t-shirt?
fot. Fashion Checker

Dostępne dane na temat prawdziwego oblicza marek odzieżowych można sprawdzić na stronie fashionchecker.org. Po wpisaniu interesującej nas firmy można otrzymać informacje o podwykonawcach czy płacach przekazanym szwaczkom. Te dane są ograniczone, ale są na bieżąco uzupełniane.  

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza