Zamknij

Markety budowlane otwarte w niedziele. Jest sposób na zakaz handlu

15.07.2021 10:28
Markety budowlane otwarte w niedziele
fot. Robson90/shutterstock (ilustracyjne)

Już nie tylko największe sieci sklepów spożywczych, ale i markety budowlane wykorzystują metodę „na placówkę pocztową”, by handlować w niedziele – podaje portal Wiadomościhandlowe.pl.

Zakaz handlu to fikcja?  - pyta portal Wiadomościhandlowe.pl. Na bieżąco informujemy o kolejnych sieciach handlowych, które zamieniają się w placówki pocztowe. Najpierw Żabka, potem Kaufland i Biedronka. Te sieci znalazły sposób na niedzielny zakaz handlu.

W ślad za nimi idą markety budowlane, które zamieniają się w placówki pocztowe.  

Sklepy budowlane znalazły sposób na zakaz handlu

Jak ustalił portal Wiadomoscihandlowe.pl, co najmniej dwa markety należącej do Grupy Muszkieterów sieci Bricomarche – w Poznaniu i Pabianicach – stały się placówkami pocztowymi i zapraszają swoich klientów na zakupy także w niedziele objęte zakazem handlu.

Placówka pocztowa w sklepie spożywczym czy w markecie budowlanym, choć w tym pierwszym przypadku znajduje także praktyczne uzasadnienie, jest jedynie pretekstem, by legalnie handlować w niedziele.

Jak czytamy w serwisie, Bricomarche w Pabianicach od 1 czerwca jest placówką pocztową. Sklep nawiązał umowę z firmą InPost i odtąd można tam odbierać i nadawać paczki.

Niewykluczone, że zarówno markety budowlane, jak i sklepy spożywcze niebawem nie będą mogły już korzystać z tej furtki do niedzielnych zakupów. O zaostrzeniu prawa, którego domaga się Solidarność, mówi się już od dłuższego czasu. Najnowszym pomysłem, który w postaci gotowego poselskiego projektu trafił do Sejmu, jest uzależnienie możliwości otwierania placówek pocztowych od dominującego źródła przychodu. Jeśli byłyby to usługi wydawania i przyjmowania przesyłek, dany obiekt mógłby działać, jeśli większy obrót generowałby handel, placówka nie mogłaby się otworzyć.

Bez względu na kształt przyszłych przepisów najprawdopodobniej rządzący zdecydują się na zaostrzenie zakazu handlu, co potwierdził rzecznik rządu Piotr Müller podczas konferencji prasowej. - Będziemy podejmować takie działania legislacyjne, aby ewentualne sposoby omijania tych przepisów po prostu likwidować – ocenił przedstawiciel rządu.

RadioZET.pl/Wiadomościhandlowe.pl