Zamknij

Jest nowy Rzecznik Finansowy. W jaki sposób pomoże frankowiczom?

15.10.2019 12:54
Nowy rzecznik finansowy pomoże frankowiczom
fot. LUKASZ SOLSKI/East News (ilustracyjne)

Wspieranie kredytobiorców w sporze z bankami to priorytetowe zadanie dla Mariusza Goleckiego, nowego Rzecznika Finansowego.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 
Premier Morawiecki powołał nowego Rzecznika Finansowego. Został nim Mariusz Golecki, który wcześniej pracował między innymi w Ministerstwie Finansów. Jak powiedział, obejmuje urząd w przełomowym momencie – tuż po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie frankowiczów.

Moim priorytetem na najbliższe tygodnie będzie dokonanie analizy orzeczenia TSUE oraz orzeczeń polskich sądów w tych sprawach. Na tej podstawie przedstawimy, jakie praktyczne możliwości mają obecnie posiadacze tego typu umów. Pozwoli to podjąć świadomą decyzję albo o wejściu w spór sądowy, albo o ugodowym jego rozwiązaniu. Wierzę, że ta druga opcja daje dużą większą elastyczność i jest dobrą – dla obu stron: banków i klientów ţ alternatywą dla drogi sądowej. Oczywiście tych, którzy zdecydują się na postępowanie sądowe, będziemy konsekwentnie wspierać.

- mówi Mariusz Golecki, Rzecznik Finansowy.

Przełom w sprawie kredytobiorców frankowych przyniósł wyrok TSUE. Trybunał zajmował się wątpliwościami jednego z polskich sędziów w zakresie walutowych umów kredytowych.

Zobacz także

Unijny sąd dał kredytobiorcom frankowym zielone światło, by pozywać banki, gdy umowa kredytowa zawiera klauzule abuzywne, czyli niedozwolone. Zgodnie z wyrokiem sąd krajowy nie może samodzielnie uzupełnić luk w umowie po wyeliminowaniu niezgodnych z prawem zapisów ani orzec, że umowa ma dalej obowiązywać, zostawiając tę decyzję konsumentowi. To zatem do kredytobiorcy należy wybór roszczenia. Może na drodze sądowej ubiegać się o przewalutowanie kredytu na złotówki, czyli tzw. odfrankowienie, lub unieważnienie umowy.

Zobacz także

Orzeczenie TSUE może ośmielić kredytobiorców do pozywania instytucji finansowych na drodze sądowej. Jak deklaruje nowy Rzecznik Finansowy, klienci banków mogą liczyć na jego wsparcie. Zdaniem nowego rzecznika problemy związane z kredytami frankowymi pokazują, że klienci banków potrzebują podmiotu, który będzie dbał o równowagę między bankami a ich klientami. Na dziś jest ona zachwiana na korzyść banków – czytamy w komunikacie urzędu rzecznika.

Zobacz także

To niejedyna deklaracja Goleckiego na stanowisku Rzecznika Finansowego. W komunikacie czytamy też o uregulowaniu rynku kryptowalut i kontroli praktyk firm pożyczkowych.

Mariusz Golecki i Jerzy Kwieciński
fot. rf.gov.pl

Dr hab. Mariusz Golecki. Profesor na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz w Instytucie Ekspertyz Ekonomicznych i Finansowych. W latach 2016 - 2017 dyrektor Departamentu Prawnego w Ministerstwie Finansów oraz dyrektor Departamentu Prawa Międzynarodowego i Europejskiego w Prokuratorii Generalnej RP.

RadioZET.pl