Zamknij

Marian Banaś i pokoje na godzinę. Zniknęły oświadczenia majątkowe szefa NIK

22.09.2019 11:46
Marian Banaś. Oświadczenia majątkowe. Szef NIK czerpał zyski z wynajmu pokoi na godzinę?
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Marian Banaś, były minister finansów i nowy szef Najwyższej Izby Kontroli (NIK), czerpał korzyści z wynajmu kamienicy na pokoje na godziny - podał "Superwizjer" TVN. Najnowsze oświadczenia majątkowe Banasia zostały usunięte ze stron rządowych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

"Superwizjer" TVN poinformował w sobotę, że były minister finansów i nowy szef Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś wpisał do oświadczenia majątkowego: dwa domy; grunty rolne oraz kamienicę. Kamienicę oraz dwa mniejsze mieszkania wynajmuje - informują dziennikarze programu.

Dziennikarze "Superwizjera" ustalili, że kamienica położona jest w krakowskiej dzielnicy Podgórze. Według reporterów programu mieści się w niej niewielki pensjonat, który oferuje gościom pokoje na godziny.

Zobacz także

Tajemnicze nieruchomości byłego ministra finansów 

Jak podkreślono w materiale, w 2016 roku Marian Banaś zadeklarował, że sprzeda kamienicę, ale nigdy do tego nie doszło. Umowa przedwstępna - zaznaczyli dziennikarze "Superwizjera" - została jednak odnotowana w dokumentach sądowych. Jak podano, niedoszłym nabywcą jest 30-letni Dawid O., który jednocześnie prowadzi pensjonat w kamienicy ministra.

Ostatnie oświadczenia majątkowe Mariana Banasia zostały usunięte ze strony kancelarii premiera. Dostępne są jednak wcześniejsze, kiedy jeszcze obecny prezes NIK pełnił funkcję wiceministra finansów i szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Usunięte oświadczenia majątkowe Mariana Banasia
fot. KPRM
Usunięte oświadczenia majątkowe Mariana Banasia
fot. KPRM

W momencie obejmowania teki sekretarza stanu w resorcie finansów w listopadzie 2015 roku, Banaś w oświadczeniu majątkowym wykazał 200-metrowy dom (współwłasność z żoną), 76-metrowe mieszkanie, grunty rolne o powierzchni 700 metrów kwadratowych (z 50-metrowym domkiem drewnianym) oraz inne działki o powierzchni 380 metrów kwadratowych. 

Zobacz także

Według "Superwizjera" TVN nieruchomości posiadane przez Banasia zwiększyły się. Banaś wpisał do ostatniego oświadczenia majątkowego: dwa domy - jeden o powierzchni 200 mkw., drugi - 50 mkw.; trzy mieszkania o powierzchni 76 m.kw., 71 mkw i 40 m.kw.; grunty rolne o powierzchni 7 tys. m.kw; kamienicę o powierzchni 400 m.kw. 

Wynajem kamienicy oraz dwóch mniejszych mieszkań przynosi Banasiowi rocznie dochód w wysokości 65 700 zł. W budynku w krakowskiej dzielnicy Podgórze wynajmowane są pokoje na godziny. "Tego typu działalność to niszowa część seksbiznesu. Klientami tego typu pokojów są niewierni małżonkowie lub mężczyźni korzystający z usług prostytutek" - podkreślił "Superwizjer" TVN.

W oświadczeniu majątkowym za 2016 rok wówczas wiceminister finansów napisał, że sprzedał 400-metrową kamienicę w formie umowy przedwstępnej. Zdaniem dziennikarzy "Superwizjera", nigdy do tej transakcji nie doszło. 

Zobacz także

Schetyna domaga się dymisji Banasia

Marian Banaś ocenił w oświadczeniu przesłanym w sobotę, że materiał "Superwizjera" TVN odbiera "jako próbę manipulacji, szkalowania i podważania" dobrego imienia nie tylko jego osoby, ale również kierowanych przez niego instytucji.

"W związku z nieprawdziwymi informacjami skieruję sprawę na drogę sądową" - dodał szef NIK. 

Podczas niedzielnej konwencji lider PO Grzegorz Schetyna wezwał Banasia do złożenia dymisji.

Jeżeli nie będzie tej dymisji, o którą będziemy się dopominać codziennie, do końca kampanii wyborczej, a także po niej, jeżeli jej nie będzie, to znaczy, że PiS, Kaczyński i Morawiecki, mają wiele do ukrycia. Jeżeli mianują taką osobę na szefa Najwyższej Izby Kontroli to znaczy, że są częścią tego patologicznej i mafijnego układu i z tym układem skończymy 13 października

Grzegorz Schetyna

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP