Zamknij

Marian Banaś i krakowska kamienicę. Budynek kupiła spółka z Nowego Sącza

11.10.2019 12:02
Marian Banaś i pokoje na godzinę. Kto i za ile kupił jego krakowską kamienicę?
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Spółka JGH z siedzibą w Nowym Sączu nabyła za 4,5 mln zł krakowską kamienicę od Mariana Banasia, prezesa Najwyższej Izby Kontroli (NIK) - podała "Rzeczpospolita". W budynku miały być prowadzone pokoje na godziny, a ze sprawą było związane środowisko przestępcze. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Marian Banaś, były minister finansów i nowy prezes NIK, stał się głównym bohaterem sprawy związanej z kamienica na krakowskim Podgórzu. Zdaniem dziennikarzy "Superwizjera" TVN, w budynku prowadzone były pokoje na godziny. Z interesem było związane środowisko przestępcze.

Kto kupił kamienicę Banasia?

Banaś sprzedał 400-metrową kamienicę 17 sierpniu 2019 roku. Kto ją kupił? Zdaniem "Rzeczpospolitej" spółka JGH z siedzibą w Nowym Sączu. Cena wyniosła 4,5 mln zł - czyli więcej, niż rynkowa wartość szacowaną dotychczas na 3-4 mln zł.

Unijna dotacja dla kamienicy Banasia

JGH to spółka komandytowa zarejestrowana w sądzie w Warszawie pod koniec 2017 roku. Jej siedziba mieści się w Nowym Sączu przy ul. Lwowskiej.

Pod tym samym adresem mieści się spółka Giewont HG, zajmująca się produkują wyrobów mięsnych i wędliniarskich, należącej do Henryka Górki. 

Z akt spółki JGH wynika, że należy ona do dwóch udziałowców: Joanny Górki i spółki JGH spółki z o.o. Czym zajmuje się firma? Według dokumentacji „wynajem i zarządzaniem nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi". Spółka JGH pod koniec ubiegłego roku miała blisko 33 mln zł netto majątku, przede wszystkim budynki i grunty. Jednak nie wiadomo jakie, bo nimi spółka się nie chwali. 

"Rz" podała, że zysk spółki z Nowego Sącza za okres październik 2017 r. – grudzień 2018 r. wyniósł blisko 20 mln zł, a całość przeznaczono na wypłatę dywidendy.

Jakie plany wobec krakowskiej kamienicy ma spółka JGH? Na te pytania dziennikarzy gazety nie odpowiedzieli właściciele firmy.

Zobacz także

Kamienica od byłego żołnierza AK

Jak tłumaczył na antenie TVP, Marian Banaś kamienicę otrzymał za darmo w 2000 roku od znajomego byłego żołnierza Armii Krajowej, w zamian za tzw. umowę dożywocia podpisaną z weteranem.

W 2006 roku Jakub Banaś, syn Mariana, otrzymał dotację unijną na urządzenie w kamienicy centrum szkoleniowo-hotelowe. Zamiast tego od 2014 roku - według "Superwizjera" TVN - w budynku należącym Banasia wynajmowano pokoje na godziny. Prowadził je Dawid O. – pasierb Janusza K., który ma być powiązany z krakowskim środowiskiem sutenerów.

"Rz" przypomniała, że w 2006 r. bracia Janusz i Wiesław K. zostali skazani za bójkę – ich wyrok już się zatarł.

Prezes NIK przebywa na urlopie do czasu zakończenia kontroli przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w sprawie krakowskiej kamienicy.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita