Zamknij

Marek Suski w Radiu ZET: 500 plus to za mało

18.05.2021 09:53
Marek Suski
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Program 500 plus nie odniósł sukcesu i nie poprawił demografii, gdyż wsparcie dla rodziców było za małe – oświadczył Marek Suski, Gość Radia ZET.

500 plus, czyli pieniądze przysługujące na dzieci do 18. roku życia, na dobre wpisało się w polską rzeczywistość. Świadczenie jest nie do ruszenia: wyborcy nie wybaczyliby odcięcia od dodatkowych pieniędzy. Program powstał, żeby poprawić dzietność w Polsce, ale pod tym względem okazał się porażką.

Pięć lat po wprowadzeniu 500 plus w Polsce rodzi się mniej dzieci, niż przed jego wprowadzeniem. Goszcząc w Radiu ZET Marek Suski, wiceszef klubu parlamentarnego PiS stwierdził, że program zadziałał, ale „widocznie wsparcie było za małe”.

Marek Suski: 500 plus jest za małe. Ale w Polskim Ładzie podwyżki nie będzie

500 plus będzie w Polskim Ładzie kontynuowane na dotychczasowych zasadach – deklarował to premier Mateusz Morawiecki oraz ministra rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Oznacza to, że świadczenie nie zostanie zwaloryzowane. Na podwyżkę rodzice będą musieli poczekać do 2023 roku, chyba że wybory parlamentarne odbędą się wcześniej.

Słuchacze Rada ZET zadali goszczącemu w audycji Beaty Lubeckiej Markowi Suskiemu z PiS trudne pytanie: czy patrząc na "sukces" programu demograficznego 500 plus uważa pan, że kolejne rozdawnictwo wspomoże rozwój dzietności w Polsce? Diagnoza polityka była jasna: liczba narodzin nie wzrosła, gdyż świadczenie było zbyt niskie.

Myślę, że program 500 plus jednak przyniósł owoce, nie przyniósł tych owoców takich jakich się spodziewaliśmy, ale jednak więcej się dzieci urodziło, niż gdyby tego programu nie było. Bardzo wiele ludzi, ja nawet z takimi rozmawiałem podejmowało decyzję żeby mieć kolejne dziecko dzięki temu, że mieli wsparcie od państwa. Natomiast widocznie to wsparcie było za małe, żeby wzrost demograficzny był większy niż niestety liczba zgonów. Więc ten kolejny program ma jeszcze zachęcić naszych obywateli, żeby mieć więcej dzieci.

Marek Suski

Kolejny program, o którym wspomniał Marek Suski, to oczywiście Polski Ład. W jego założeniach można znaleźć między innymi deklarację wypłacania 12 000 zł rodzicom za drugie i kolejne dzieci jako wsparcie dodatkowe do 500 plus.

Państwo ma także spłacać część kredytu mieszkaniowego dzieciom wielodzietnym: maksymalna wysokość wsparcia ma sięgać 150 000 zł.

RadioZET.pl