Zamknij

Kuchciński wciąż mieszka w prezydenckiej willi. Płaci za to Kancelaria Sejmu

23.10.2019 07:14
Marek Kuchciński loty. Kancelaria Sejmu płaci za wynajem dla niego prezydenckiej willi
fot. Lukasz Solski/East News

Kancelaria Prezydenta nadal wynajmuje Markowi Kuchcińskiemu prezydencką willę, choć powinien ją opuścić dwa tygodnie temu – informuje w środę „Rzeczpospolita”. Miesięcznie kosztuje to ponad 5 tys. złotych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Marek Kuchciński od 8 sierpnia jest zwykłym posłem PiS. Podał się do dymisji z funkcji marszałka Sejmu, kiedy pod koniec lipca tego roku wyszło na jaw jego nadużywanie lotów rządowymi samolotami do domu.

Na początku października powinien wyprowadzić się z willi przy ul. Bacciarellego w Warszawie, którą wynajmowała Kancelaria Sejmu od Kancelarii Prezydenta.

Zobacz także

Kancelaria Sejmu płaci za wynajem willi Kuchcińskiemu

W sierpniu biuro prasowe Kancelarii Sejmu zapewniało bowiem „Rzeczpospolitą”, że „zgodnie z § 4 pkt 1 umowy najmu lokal (Kuchcińskiego – red.) zostanie zwolniony przez najemcę w terminie 2 miesięcy od dnia zaprzestania wykonywania sprawowanej przez Niego funkcji”.

Okazuje się, że były marszałek nie tylko nadal mieszka w tej willi, ale także Kancelaria Sejmu nadal pokrywa koszty jej wynajmu.

Jak podała „Rzeczpospolita”, dokładnie 8 października na wniosek Kancelarii Sejmu podpisano aneks „przedłużający termin zwolnienia lokalu przez osobę uprawnioną do 08.11.2019 r. (1 miesiąc)”.

Ile kosztuje wynajęcie willi dla byłego marszałka Sejmu? Czynsz za miesiąc wynosi 4145,28 zł plus opłaty eksploatacyjne (średnio 855,67 zł).

„Rz” podała, że na przedłużanie najmu dla osób piastujących funkcje kierownicze w państwie ponad ustawowy limit dwóch miesięcy od ustąpienia ze stanowiska pozwala niejasny artykuł, który wprowadzono do ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe rozporządzeniem Rady Ministrów w 2002 roku.

Zobacz także

Chodzi o wyjątek, który mówi, że w przypadkach uzasadnionych (nie sprecyzowano, jakie to przypadki) dysponent lokalu może przedłużyć umowę najmu do czterech miesięcy po odejściu ze stanowiska w państwie. Rozporządzenie nie wskazuje jednak wprost, kto miałby pokrywać koszty najmu za ten okres.

Biuro prasowe prezydenta RP wyjaśniło, że Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta, jako wynajmujący, rozlicza się w tej sprawie z Kancelarią Sejmu, a nie Kuchcińskim.

Gazetę zapewniono, że „najemca oświadczył w aneksie, że zgodnie z wnioskiem uprawnionego – czyli Pana Marszałka Kuchcińskiego, obciąży go kwotą z tytułu miesięcznego czynszu najmu lokalu”.

"Zgodnie z obowiązującymi przepisami"

Centrum Informacyjne Sejmu odniosło się w środę do artykułu "Rzeczpospolitej". 

"Były marszałek Sejmu Marek Kuchciński korzysta z mieszkania wynajmowanego od Kancelarii Prezydenta zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ponadto w momencie przedłużania umowy najmu poseł Marek Kuchciński zobowiązał się do opłacenia czynszu za dodatkowy okres ze środków prywatnych" - napisało CIS w przesłanym do PAP komunikacie.

Zobacz także

Jak podkreślono, opisana w gazecie sprawa "jest uregulowana w ustawie o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe i wydanym na jej podstawie rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie warunków i trybu obejmowania oraz zwalniania lokali przez osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe".

Według CIS podstawowy termin przewiduje zwolnienie takiego lokalu służbowego w terminie 2 miesięcy od zaprzestania wykonywania funkcji, ale przepisy umożliwiają jego wydłużenie maksymalnie o kolejne 4 miesiące.

"Poseł Marek Kuchciński wystąpił o zgodę na korzystanie z takiej możliwości przez jeden miesiąc, wnosząc jednocześnie o obciążenie go kosztem czynszu najmu za ten czas" - podaje CIS.

Nie tylko Kuchciński

Tymczasem na zasadach komercyjnych z prezydenckiej wilii na Bacciarellego korzysta Maciej Łopiński, były prezydencki minister i bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego.

Od 2015 roku wynajmuje z prezydenckiej puli apartament przy ul. Bacciarellego na podstawie umowy najmu z Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta. Według ustaleń portalu WP.pl za 73-metrowe lokum płaci 2,9 tys. zł plus opłaty eksploatacyjne.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita