Zamknij

Mapy Google ostrzegą, że w sklepie jest za dużo klientów

20.10.2020 07:42
mężczyzna dezynfekujący wózek sklepowy
fot. Shutterstock

Mapy Google będą pokazywać ile osób znajduje się w danym sklepie. Pozwoli to ocenić, czy uda się szybko zrobić zakupy, czy też przez ograniczenia dotyczące liczby klientów trzeba będzie czekać w kolejce do wejścia.

Koronawirus zaatakował ponownie, znacznie silniej niż na wiosnę 2020 roku. Kolejne rekordy zachorowań wiszą w powietrzu, a według ministra zdrowia do końca tygodnia 19-25 października 2020 można spodziewać się nawet ponad 20 000 wykrywanych przypadków dziennie.

Przestrzeganie obostrzeń stało się więc ważniejsze niż kiedykolwiek, kluczowym jest zachowywanie odpowiedniego dystansu społecznego podczas zakupów. Pomogą w tym Mapy Google, które w czasie rzeczywistym będą pokazywać jak wiele osób przebywa w danej placówce handlowej.

Mapy Google pokażą na żywo liczbę klientów w placówce handlowej

Aby uniknąć zakażenia, należy unikać ludzi. Tego prostego sposobu na wygaszenie pandemii nie da się jednak tak łatwo stosować, gdy stoi się w kolejce do wejścia do sklepu z osobami, które restrykcje lekceważą i mimo coraz gorszej sytuacji w koronawirusa nie wierzą.

Zobacz także

Wprowadzone przez rząd obostrzenia dotyczące handlu zakładają ograniczenie liczby osób znajdujących się jednocześnie w placówce do 5 klientów na jedną kasę, gdy sklep ma mniej niż 100 metrów kwadratowych, i do jednego kupującego na 15 metrów kwadratowych, gdy jego powierzchnia jest większa. Na wiosnę 2020 roku podobne ograniczenia sprawiły, że do najpopularniejszych sklepów często trzeba było czekać w kolejce do wejścia.

Zobacz także

Planowanie zakupów na jesieni 2020 będzie łatwiejsze dzięki nowej funkcji Map Google. Aplikacja będzie w czasie rzeczywistym informować, czy w danej placówce znajduje się więcej, czy mniej osób. Pozwoli to ocenić szanse na bezpieczne zrobienie sprawunków.

Zobacz także

Dane będą oczywiście przybliżone – Google będzie analizować dane lokalizacyjne smartfonów. Jeśli więc w danej placówce znajdzie się więcej właścicieli iPhone’ów niż telefon z Androidem, informacja będzie wypaczona. O ciekawe, można liczyć na wzbogacenie danych o frekwencji komunikatem o ewentualnym osiągnięciu maksimum osób znajdujących się w sklepie. Google może jednak wykryć, że przed placówką uformowała się kolejka.

Nowa funkcja ma zostać uruchomiona w najbliższym czasie. Informacje na temat obłożenia danej placówki handlowej klientami będą wyświetlane podczas wyznaczania do niej trasy, będzie się też można z nimi zapoznać po zbliżeniu widoku lokalizacji na mapie.

RadioZET.pl/Google