Zamknij

Podatników czekają zmiany. Mandat za wykroczenie sięgnie 14 tys. zł

20.04.2021 20:52
mandaty za wykroczenia w górę
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Ministerstwo Finansów poinformowało o zmianach w kodeksie karnym skarbowym. Podatnicy mający dług w skarbówce unikną postępowania.

Prawo wprowadzane nowelizacją kodeksu karnego może dotnie tych, którzy mają dług w skarbówce.

Podatnik, który przyjmie mandat za wykroczenie skarbowe będzie mógł uniknąć postępowania sądowego. Kara finansowa w większym stopniu uderzy jednak po kieszeni.

Podatnicy muszą szykować portfele. Zmiany w mandatach od 1 maja

- Od 1 maja 2021 r. sprawca, który zgodzi się na przyjęcie mandatu za wykroczenie skarbowe, uniknie postępowania sądowego - przypomina Ministerstwo Finansów. To jedna ze zmian w kodeksie karnym skarbowym.

Wszystko za sprawą zmian w kodeksie karnym skarbowym. Sprawy o wykroczenia będą mogły być załatwione w drodze postępowania mandatowego. Jeśli jednak podatnik odmówi przyjęcia mandatu, sprawą zajmie się sąd.

- Załatwienie sprawy w takim trybie będzie mogło się odbyć w ramach jednorazowego kontaktu sprawcy wykroczenia skarbowego z organami państwa - podkreśla MF.

Taka zmiana ma przyspieszyć i uprościć sprawy o wykroczenia skarbowe. Na tym jednak koniec dobrych zmian.

Wzrośnie bowiem wysokość górnej granicy grzywny za wykroczenie skarbowe, jaka może być nałożona w drodze mandatu karnego. Ta maksymalnie wyniesie 14 tys. zł.
Resort finansów zapewnia, że sprawcy „drobnych” wykroczeń nie muszą obawiać się surowych kar.

 - Podwyższona stawka nie będzie stosowana np. w przypadku złożenia zeznania PIT po terminie. Wyższych mandatów mogą spodziewać się natomiast przemytnicy czy handlarze nielegalnymi wyrobami akcyzowymi oraz przemytnicy gotówki przez granicę Unii Europejskiej, którzy wbrew obowiązkowi nie zgłaszają jej przewozu przez granicę w kwocie powyżej równowartości 10 tys. euro –  informuje zastępca dyrektora Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Ministerstwa Finansów Jakub Nagórski.

Ministerstwo Finansów przypomniało także, że w przypadku popełnienia wykroczenia skarbowego można skorzystać z instytucji tzw. czynnego żalu, czyli zawiadomienia właściwego organu ścigania o popełnieniu czynu zabronionego.
Dobrowolne przyznanie się do naruszenia przepisów podatkowych np. do niezłożenia w terminie deklaracji podatkowej oraz zapłata zobowiązań podatkowych, pozwoli uniknąć konsekwencji karnych skarbowych - wskazało MF.

RadioZET.pl/MF/PAP