Zamknij

Mandaty za brak maseczki u dzieci zapłacą rodzice i nauczyciele

22.10.2020 16:35
nastolatka w maseczce
fot. Shutterstock

Nowelizacja Kodeksu wykroczeń wprowadza odpowiedzialność opiekunów prawnych i faktycznych za łamanie obostrzeń przez podopiecznych. W praktyce oznacza to, że mandaty na przykład za brak maseczek płacić będą rodzice, a nawet nauczyciele.

Koronawirus uderzył w drugiej fali tak mocno, że rząd postanowił zrezygnować z pobłażliwości i wprowadzić przepisy zaostrzające odpowiedzialność za łamanie obostrzeń. W części rozwiązań posunął się całkiem daleko, wprowadzając kary dla opiekunów osób małoletnich nie stosujących się do nakazań i zakazów.

Mandaty otrzymywać będą także osoby opiekujące się osobami bezradnymi. Jednocześnie rząd chce podnieść stawkę kary do 1000 zł.

Mandat za brak maseczki u dziecka zapłaci rodzic lub nauczyciel

Rząd chce wprowadzenia jasnych i niepodważalnych przepisów mających odpowiadać za nakładanie grzywny za nieprzestrzeganie zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków nałożonych w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się epidemii.

Zobacz także

Ponieważ obecnie funkcjonujące zarządzenia nie mają zbyt dobrego umocowania prawnego, sądy odrzucają wnioski policji o nałożenie kary za brak wypełniania obowiązku zakrywania ust i nosa. Nowelizacja Kodeksu wykroczeń, razem z nową ustawą o obostrzeniach, ma to zmienić.

Zobacz także

Znalazł się w nim jednak zapis wprowadzający kary nie tylko dla sprawców, lecz także dla ich opiekunów prawnych lub faktycznych. W praktyce oznacza to, że jeśli zbuntowane dziecko nie będzie chciało założyć maseczki, mandatem zostanie ukarany jego rodzic. Lub nauczyciel, pod którego opieką przebywa akurat osoba małoletnia.

Rozwiązanie z jednej strony może spowodować wzrost dyscypliny stosowania się do obostrzeń, z drugiej strony jednak może stać się kłopotliwe dla osób, które znajdujące się w gorącym wieku dojrzewania dzieci kontestują wydawane im polecenia i po prostu robią na złość. Możliwość sprawienia, że rodzic zostanie ukarany mandatem może być wykorzystywana w ramach buntu.

Zagłosuj

Czy nauczyciele i rodzice powinni być karani za brak maseczki u małoletnich?

Liczba głosów:

Jeśli poprawka zostanie przyjęta w niezmienionym brzmieniu, w kłopotach znajdą się także nauczyciele. Teoretycznie będą oni mogli dostać mandat nawet podczas prowadzenia zajęć zdalnych, jeśli uczeń połączy się z miejsca publicznego i nie będzie stosował się do obostrzeń.

RadioZET.pl/Bankier.pl