Zamknij

Mandat dla właściciela, a nie kierowcy samochodu

15.01.2020 12:46
Mandaty 2020. Ukarany zostanie kierowca i właściciel auta
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Mandat zapłaci właściciel auta, a nie kierowca. „Dziennik Gazeta Prawna” pisze o planowanej zmianie przepisów drogowych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Obsługująca fotoradary Inspekcja Transportu Drogowego chce poprawić skuteczność ściągania kar za przekroczenia prędkości - informuje w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Inspekcja chce karać skuteczniej – i to nie tylko kierowców, ale także właścicieli samochodów.

Zobacz także

Dziennik podaje, że w zeszłym roku wszystkie 500 urządzeń rejestrujących wykroczenia, którymi dysponuje Inspekcja Transportu Drogowego, uwieczniło na zdjęciach 1,6 mln kierowców, którzy przekroczyli prędkość. Ale mandatami zakończyło się tylko 45 procent spraw, bo system ich wystawiania kuleje.

Obecny system jest archaiczny, a procedura wystawiania mandatów skomplikowana, przewlekła i kosztowna 

– tłumaczy Alvin Gajadhur, szef ITD dla gazety.

Jak wskazuje, sporo kierowców korzysta z luki w przepisach i nie przyznaje się do tego, że to oni kierowali sfotografowanym pojazdem. Dodaje, że duża część właścicieli aut w ogóle nie odpowiada na wezwania do wskazania osoby, która faktycznie przekroczyła prędkość. W takich sytuacjach ITD wysyła wnioski do sądów. Te jednak nie zawsze traktują niewskazanie sprawcy jako wykroczenie.

Zobacz także

Kary po nowemu. Co proponuje ITD?

Inspekcja chce usprawnić system karania tak, aby winny wykroczeń drogowych nie uniknęli odpowiedzialności. W jaki sposób? Właściciel auta uwiecznionego przez fotoradar dostawałby wezwanie do wskazania kierowcy. Jeśli nie zrobiłby tego w ciągu 14 dni, ITD z automatu nakładałaby na niego karę administracyjną. Jak informuje dziennik, niewykluczone, że kara ta byłaby nawet wyższa niż sam mandat.

Ten pomysł skomentował dla DGP wiceminister infrastruktury Rafał Weber - Analizujemy tę propozycję. System faktycznie trzeba usprawnić – mówił.

Zobacz także

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”