Zamknij

Kierowcy zapłacą nawet 1500 złotych kary. Będzie nowy mandat

01.06.2020 09:37
Mandat za brak odpowiednich warunków sanitarnych. Co się zmieni?
fot. Shutterstock/Suriyan Buntiam (ilustracyjne)

W związku z epidemią koronawirusa rząd planuje zmiany w kodeksie wykroczeń. Te dotyczyć będę kierowców, którzy nie zapewnią podróżnym odpowiednich warunków higieny – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

 W taryfikatorze mandatów pojawi się wkrótce nowe wykroczenie – donosi „Rzeczpospolita”. Kierowcy muszą być przygotowani na nowy rodzaj mandatu.

Planowane zmiany w kodeksie wykroczeń mają związek z aktualną sytuacją epidemiologiczną. Kary mogą sięgać 1500 złotych.

Mandat za złe warunki sanitarne

Jak czytamy w dzienniku, nowelizacja kodeksu wykroczeń przewiduje karę grzywny – do 1500 złotych – albo naganę dla przewoźników, którzy obowiązani są do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, nie utrzymują środka transportu we właściwym stanie sanitarnym. Gazeta wskazuje, że chodzi m.in. o dezynfekcję miejsc, których dotykają pasażerowie.

Zobacz także

Przepisy nie są adresowane do kierowców, którzy prywatnie jeżdżą samochodem osobowym. Chodzi wyłącznie o przewoźników: taksówkarzy lub kierowców busów. Niezbędne są zatem maseczki, płyny do dezynfekcji i rękawiczki na wypadek opuszczenia pojazdu i wyjścia np. na stację benzynową.

Takie wykroczenie według nowych przepisów zagrożone jest mandatem w wysokości 100 zł. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu za nieprzestrzeganie zasad sanitarnych policja ma prawo skierować wniosek o ukaranie do sanepidu. Ten ma prawo wystawić karę w wysokości od 5 tysięcy do 30 tysięcy złotych 

– czytamy w „Rzeczpospolitej”

Gazeta wyjaśnia, że pasażerowie w taksówkach lub busach także powinni pamiętać o zasadach, które pozwolą uniknąć zakażenia. Chodzi o dezynfekcję rąk, zasłanianie ust i nosa a także pozostawianie jednego wolnego miejsca obok siebie.

Zobacz także

Przed kursem możemy zostać zapytani, czy nie mamy gorączki. W przypadku wątpliwości kierowca może zaproponować bezdotykowy pomiar temperatury. Warto także za przejazd płacić kartą lub za pośrednictwem aplikacji, o ile jest to możliwe.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”