Zamknij

Matczyne emerytury niedostępne dla ojców. Dlaczego?

03.10.2019 09:31
Mama 4 plus. Ojcowie praktycznie nie korzystają z matczynych emerytur
fot. Africa Studio/Shutterstock (ilustracyjne)

Na 58 tys. zarejestrowanych w ZUS spraw o przyznanie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego tylko 172 to wnioski mężczyzn. Zdaniem „DGP” jednym z głównych powodów odrzucenia wniosków od ojców jest zbyt wysoki dochód.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Mama 4 plus, jak potocznie nazywane jest rodzicielskie świadczenie uzupełniające, jest przyznawane od tego roku. 

Przeznaczone jest dla osób, które, żeby wychować co najmniej czworo dzieci, nie mogły podjąć pracy zarobkowej lub z niej zrezygnowały, a obecnie żyją na granicy ubóstwa, nie mając prawa do świadczeń nawet na minimalnym poziomie. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające zapewni podstawowe środki do życia. 

Zobacz także

Dlaczego ojcowie nie dostają matczynych emerytur?

Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, jest ogromna luka pomiędzy liczbą przyznanych świadczeń dla matek i ojców. Na 58 tys. zarejestrowanych w ZUS spraw o przyznanie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego tylko 172 to wnioski mężczyzn.

– Przepisy określają, że z rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego mogą skorzystać osoby, które nie wypracowały minimalnej emerytury. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że przez lata dominował tradycyjny model rodziny, w którym to ojciec zarabiał, a kobieta wychowywała dzieci, może to być jedna z przyczyn małego zainteresowania ojców nowym świadczeniem – podkreślił dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, cytowany przez dziennik.

Zdaniem eksperta winne tej sytuacji są również przepisy.

Zobacz także

Świadczenie przysługuje ojcu tylko w przypadku śmierci matki, porzucenia przez nią rodziny lub długotrwałego zaprzestania wychowywania przez nią dzieci. A przecież zdarzało się – choć rzeczywiście nieczęsto – że to matka była żywicielem rodziny, a na ojca spadł ciężar zajmowania się dziećmi. W tej sytuacji kobieta dostanie emeryturę, a mężczyzna nie, bo nie wypracował minimalnego stażu.

Tomasz Lasocki

Dziennik, powołując się na dane ZUS, zaznacza również, że najczęstszym powodem odmowy przyznania matczynej emerytury jest zbyt wysoki dochód wnioskującego.

–  Na tej podstawie odrzucono aż 3356 z wszystkich 5090 zanegowanych wniosków – czytamy.

Według ekspertów, jak podkreśla „DGP”, zgodnie z przepisami świadczenie może być przyznane tylko w przypadku, gdy osoba uprawniona nie ma dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. „To bardzo szerokie i nieostre pojęcie” – zaznacza dr Tomasz Lasocki.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP