Zamknij

Małżeństwa mogą stracić na Polskim Ładzie. W jaki sposób?

08.10.2021 08:56
Małżeństwa stracą na wspólnym rozliczeniu
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wspólne rozliczenie dotąd opłacało się małżonkom. Było to korzystnie rozwiązanie szczególnie gdy jedna osoba zarabiała powyżej drugiego progu, a druga miała niższe dochody. Tymczasem Polski Ład i wprowadzenie ulgi dla klasy średniej namiesza w przepisach, a wspólne rozliczenie uczyni mniej opłacalnym.

Polski Ład wprowadza kilka korzystnych zmian, w tym podniesienie drugiego progu podatkowego do kwoty 120 tys. złotych i zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Korzyści z tych zmian zabierze jednak reforma składki zdrowotnej i likwidacja możliwości odliczenia jej w PIT.

Prawo i Sprawiedliwość odbiera jednak jedną ulgę, ale daje drugą. Straty podatników zmniejszać ma tzw. ulga dla klasy średniej, czyli dla osób o rocznych przychodach od 68 412 zł do 133 692 zł rocznie. Problem jednak w tym, że takie kombinacje sprawiają, że wspólne rozliczenie z małżonkiem stanie się nieopłacalne.

Polski Ład na niekorzyść małżonków?

Rozliczenie wspólne z małżonkiem pozwala sporo zaoszczędzić, szczególnie w przypadku dużej dysproporcji w zarobkach. Skarbówka wylicza wówczas podatek od sumy dochodów małżeństwa. Podatek wylicza się w imieniu obojga podatników w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

Największą korzyść małżeństwo odczuje wtedy, gdy jeden z podatników zarabia powyżej progu podatkowego, a drugi nie zarabia wcale. Wówczas można uniknąć 32 proc. PIT.  Zasada jest prosta: im większa dysproporcja w dochodach, tym większe korzyści.

Co zmieni się po wejściu w życie Polskiego Ładu? „Rzeczpospolita” przedstawiła wyliczenia ekspertów, z których wynika, że to indywidualne rozliczenie okaże się korzystniejsze.

„Analiza dotyczy rozliczenia indywidualnego osoby osiągającej przychód ze stosunku pracy w wysokości 11 tys. zł miesięcznie i premię roczną wypłacaną w grudniu w wysokości 18 tys. zł. Osoba ta uzyska w sumie roczne zarobki 150 tys. zł. Przez 11 miesięcy w roku pracodawca będzie stosować do jej wynagrodzenia ulgę dla klasy średniej. Przyznanie premii w grudniu będzie jednak oznaczało utratę ulgi” – czytamy w dzienniku.

Z szacunków wynika, że podatnik ten, co roku odprowadza do skarbówki 17,5 tys. zł. Po zmianach PIT skurczy się do 17,3 tys. zł. Jeśli jednak podatnik ten zechciałby rozliczyć się z małżonkiem, musiałby dopłacić do interesu.

Jak komentują eksperciprzepisy dotyczące ulgi dla klasy średniej mocno skomplikują rozliczenia, także wspólnie z małżonkiem”. Na potrzeby rozliczenia ulgi przez małżonków przepisy posługują się przychodem. Tymczasem samo wspólne rozliczenie zawiera pojęcie dochodu.

„Co w sytuacji, gdy przy przychodach 150 tys. zł rocznie rozliczy się wspólnie z małżonkiem? Dotychczas podatek roczny przy takim rozliczeniu wynosił 10 413 zł. Po zmianach wynikających z Polskiego Ładu małżonkowie zapłacą w sumie 11 294 zł. Obecnie uzyskują w ujęciu rocznym 6750 zł nadpłaty, czyli tyle zwraca im urząd skarbowy. W 2022 r. ich nadpłata wyniesie 5851 zł, czyli 899 zł mniej niż obecnie” – wylicza dziennik.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita