Zamknij

Mały ZUS. Urzędnicy prześwietlą 300 tys. przedsiębiorców

16.01.2020 09:40
Mały ZUS. Pułapka dla firm
fot. MONKPRESS/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdzi, czy firmy prawidłowo wskazały swój dochód. To warunek płacenia niższych składek – informuje „Rzeczpospolita”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Do obliczenia małego ZUS-u na nowych zasadach niezbędne jest wskazanie prawidłowego dochodu przedsiębiorcy. „Rzeczpospolita” wskazuje, że ZUS szczegółowo prześwietli firmy.

Mały ZUS dla firm. Co się zmieniło?

Mały ZUS polega na opłacaniu niższych, proporcjonalnych do przychodu składek na ubezpieczenia społeczne. Zgodnie z obowiązującymi jeszcze przepisami, mogą z niego skorzystać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których  roczny przychód nie przekroczył 30-krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w roku poprzednim (za 2019 rok kwota ta będzie wynosiła 67 500 złotych). 

Zobacz także

1 lutego 2020 roku program Mały ZUS zostanie rozszerzony na podmioty, które zarobiły nie więcej niż 120 tysięcy złotych. Podstawą do przyznania firmom prawa do opłacania niższych składek jest ujawnienia dochodu.

Pułapka dla firm. Co sprawdzą urzędnicy?

W ramach rozszerzonego małego ZUS-u składki będą liczone od dochodu. Im będzie on mniejszy, tym niższe mogą być należności płacone co miesiąc do ZUS. „Rzeczpospolita” wskazuje na haczyk w przepisach.  

Dochód z rozliczenia podatkowego może być mylący dla mikroprzedsiębiorców. Nowe przepisy wyraźnie mówią bowiem, że prowadzący działalność, który w zeszłym roku wliczył składki na ubezpieczenia w koszty prowadzonej działalności, musi je teraz doliczyć do dochodu 

– mówi Michał Kowalski, doradca podatkowy z KNDP dla „Rzeczpospolitej”

Nie wystarczy bowiem skopiować kwotę widniejącą na deklaracji podatkowej i wskazać ją urzędnikom. Ta często może być inna, niż kwota wyliczona zgodnie z przepisami o małym ZUS-ie.  

Zobacz także

ZUS może mieć spore kłopoty ze skontrolowaniem prawidłowości rozliczeń podatkowych. Z miesięcznych czy rocznych deklaracji w żaden sposób nie można sprawdzić, czy przedsiębiorca wliczył składki w koszty prowadzonej działalności, czy też na przykład przez miesiąc był chory i nie płacił składek za ten okres – podkreśla Andrzej Taudul, doradca podatkowy z kancelarii Paczuski Taudul dla gazety.

Prezes ZUS, profesor Gertruda Uścińska sama przyznaje w rozmowie z dziennikiem, że nowe przepisy stanowią wyzwanie w kwestii prawidłowego naliczenia niższych składek od dochodu. Podkreśla, że zakład pracuje w tym zakresie z Ministerstwem Finansów.

Zobacz także

- Wykryte nieprawidłowości będziemy traktowali zgodnie z obowiązującym prawem. Niedopłatę trzeba będzie uregulować, nadpłata zostanie zwrócona – wskazała prezes ZUS dla „Rzeczpospolitej”.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”