Zamknij

500 plus dla firm. Do urzędów wpłynęło 35 tysięcy wniosków

11.02.2020 10:43
Mały ZUS plus. 500 plus dla firm. 203 tys. przedsiębiorców w programie
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Z programu mały ZUS plus korzysta już 203 tysiące przedsiębiorców. Od początku lutego do urzędów wpłynęło ponad 35 tys. wniosków o niższe składki.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Przedsiębiorcy, którzy już wcześniej korzystali z małego ZUS-u, automatycznie zostali przeniesieni do rozszerzonej wersji tego programu. Do tej pory, grono beneficjentów powiększyło się o 35 tys. podmiotów.

Mały ZUS plus. Co się zmieniło?

Mały ZUS jest znany przedsiębiorcom przynajmniej od 1 stycznia 2019 roku. W lutym 2020 roku program rozszerzono na kolejne podmioty. W pierwotnej wersji obniżone składki mogli płacić przedsiębiorcy, którzy nie zarobili więcej niż 67,5 tys. zł. Dziś z programu mogą skorzystać ci, którzy zarabiają maksymalnie 120 tys. zł.

Zobacz także

Kwota składek odprowadzanych do ZUS zależna jest dziś od dochodu, a nie od przychodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku.

Nie zmienił się za to sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek. Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić pomiędzy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli między 780 zł a 3136,20 zł w 2020 roku).

Ministerstwo Rozwoju szacuje, że wśród beneficjentów małego ZUS-u plus jest nawet 320 tysięcy firm. Do programu można zgłaszać się do 2 marca 2020 roku.

UWAGA!

Mały ZUS nie dotyczy rozliczających się w formie karty podatkowej, a także tych, którzy korzystali ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT. Z tzw. 500 plus dla firm można będzie korzystać tylko przez 3 lata.

RadioZET.pl