Zamknij

500 plus dla firm. Ostatnie chwile na mały ZUS plus

02.03.2020 08:37
Mały ZUS plus. 500 plus dla firm do 2 marca
fot. Shutterstock/Piotr Swat (ilustracyjne)

Tylko do 2 marca przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do programu mały ZUS plus. Dzięki niemu firmy mogą opłacać niższe składki i oszczędzać nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Przedsiębiorcy mają niewiele czasu, by wnioskować o mały ZUS plus. Według szacunków ministerstwa do tej pory do programu zgłosiło się 240 tys. osób.

 

Mały ZUS plus. Co się zmieniło?

Do 1 lutego program mały ZUS był zależny od przychodów firmy. Wówczas warunkiem opłacania niższych składek  było uzyskiwanie przychodów nie wyższych niż 67,5 tys. złotych rocznie. Dziś firma, której przychód nie przekroczył 120 tys. złotych rocznie, skorzysta z małego ZUS-u.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Nie zmienia się natomiast metoda obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek na małym ZUS.

Zobacz także

Aby skorzystać z małego ZUS plus trzeba złożyć w ZUS dokumenty: ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla małego ZUS: 05 90 albo 05 92). Dodatkowo w marcu należy złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Zobacz także

Firmy, które już przed lutym 2020 roku opłacały niższe składki, nie muszą nic robić. Z automatu przejdą do małego ZUS-u plus.

WAŻNE

Mały ZUS nie dotyczy rozliczających się w formie karty podatkowej, a także tych, którzy korzystali ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT. Z tzw. 500 plus dla firm można będzie korzystać tylko przez 3 lata.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz szacuje, że z małego ZUS-u plus skorzystać może nawet 300 tys. firm.

Koszt programu dla budżetu resort rozwoju szacuje na 1,3 mld zł rocznie - tyle ma zostać w kieszeniach przedsiębiorców.

RadioZET.pl/PAP