Zamknij

Mały ZUS plus od 1 lutego 2020 roku. Co się zmieni?

21.01.2020 10:46
mały ZUS na nowych zasadach od  lutego 2020
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Więcej przedsiębiorców będzie mogło opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Od 1 lutego zacznie obowiązywać tzw. mały ZUS plus.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

W lutym zaczną obowiązywać nowe zasady programu mały ZUS. Chodzi o opłacanie niższych, proporcjonalnych do przychodu składek na ubezpieczenia społeczne. Zgodnie z obowiązującymi jeszcze przepisami, mogą z niego skorzystać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których  roczny przychód nie przekroczył 30-krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w roku poprzednim (za 2019 rok kwota ta będzie wynosiła 67 500 złotych).

1 lutego 2020 roku program mały ZUS zostanie rozszerzony na podmioty, które zarobiły nie więcej niż 120 tysięcy złotych. Podstawą do przyznania firmom prawa do opłacania niższych składek jest ujawnienia dochodu.

Zobacz także

Jak obliczyć składki na nowych zasadach?

Resort rozwoju przypomina, że poza progiem dochodowym, zmieni się również sposób obliczania składek. Teraz kwota składek na Małym ZUS zależy od przychodu. Natomiast od lutego będzie zależała od dochodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Nie zmieni się natomiast metoda obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek na Małym ZUS.

Zobacz także

Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić pomiędzy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli między 780 zł a 3136,20 zł w 2020 roku).

Kiedy zgłosić się do małego ZUS-u?

Firmy, które spełniają warunki dochodowe, nie są opodatkowane kartą podatkową i nie korzystali ze zwolnienia z VAT,  mogą zgłaszać się do programu do 2 marca. Jak to zrobić? Należy złożyć w urzędzie dokumenty: ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla Małego ZUS: 05 90 albo 05 92). Dodatkowo w marcu musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Zobacz także

Co z przedsiębiorcami, którzy już w styczniu 2020 roku korzystają z Małego ZUS-u i chcą kontynuować ulgę na nowych zasadach?  Oni nie muszą się przerejestrowywać. Mają natomiast obowiązek dwukrotnie złożyć dokumenty rozliczeniowe z informacjami potrzebnymi do wyliczenia nowych składek – najpierw w lutym (za styczeń), potem w marcu (za luty).

RadioZET.pl