Zamknij

Niższe składki i dodatkowa ochrona. Zmiany dla biznesu w 2021 roku

30.12.2020 08:36
Zmiany dla biznesu 2021
fot. Grabowski Foto/shutterstock (ilustracyjne)

- Od stycznia ważne dla przedsiębiorców zmiany w przepisach – przypomina wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak. Na co powinni przygotować się przedsiębiorcy?

ZUS może być niższy, zaś przedsiębiorca w relacji z bankiem będzie w końcu traktowany jak konsument. W 2021 roku będzie kilka zmian dla biznesu, które pozwolą podreperować budżet przedsiębiorców po pandemicznym 2020 roku.

W przyszłym roku zaczną obowiązywać ważne dla przedsiębiorstw przepisy - m.in. Mały ZUS Plus, dający najmniejszym firmom możliwość wyboru niższych składek na ubezpieczenia społeczne czy przepisy przyznające małym przedsiębiorcom z CEIDG prawa konsumenckie - mówił PAP wiceszef MRPiT Marek Niedużak.

Mały ZUS plus. Kto zapłaci niższe składki?

Mały ZUS dla firm to znane przedsiębiorcom rozwiązanie. Ubiegłoroczna reforma pozwoliła na zwiększenie grona beneficjentów tej zmiany za sprawą zwiększenia progu przychodowego.

- Mały ZUS Plus to bardzo korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych z najmniejszych firm, nieosiągających dużych przychodów - wskazał Niedużak. Wiceminister dodał, że co do zasady zgłoszenia należy kierować od ZUS do 8 stycznia. W tym roku będzie inaczej.

Zobacz także

- Na początku roku kalendarzowego wielu z nich nie ma jeszcze dokładnej wiedzy o pełnych wynikach finansowych ich firmy za rok poprzedni. Dlatego wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom drobnego biznesu i wydłużyliśmy ten termin do końca stycznia – powiedział Niedużak.

Mały ZUS plus polega na wpłacaniu do ZUS niższych składek. Te zależne są od wysokości uzyskanego rok wcześniej przychodu. Z ulgi mogą korzystać najmniejsi przedsiębiorcy, których przychód w roku ubiegłym nie przekroczył 120 tys. zł.

Przedsiębiorca traktowany jak konsument

Przedsiębiorca zyska większą ochronę m.in. przy zawieraniu umów m.in. z bankiem. To zmiana, którą od 1 stycznia 2021 roku wprowadza nowela kodeksu cywilnego i ustawy o prawach konsumenta. Osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą zyskają dodatkową ochronę. W obrocie prawno-gospodarczym pojawi się, obok konsumenta i przedsiębiorcy, trzeci podmiot, a mianowicie przedsiębiorca na prawach konsumenta.

- Od Nowego Roku każda osoba fizyczna, która prowadzi własną działalność gospodarczą i jest wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, mimo że jest przedsiębiorcą, w określonych sytuacjach będzie objęta ochroną przewidzianą dla konsumentów - wyjaśnił Niedużak.

Zobacz także

Zdaniem resortu z nowych przepisów skorzysta nawet 2,5 mln przedsiębiorców.

Nowe obowiązki sprawozdawcze. Duże firmy muszą poinformować o płatnościach

Od 1 stycznia 2021 r. wchodzi w życie również regulacja dotycząca sporządzania przez największe firmy sprawozdań dotyczących praktyk płatniczych. Około 2600 największych CIT-owców będzie musiało raportować dane na temat ich praktyk płatniczych. Chodzi o roczne sprawozdania o wartości należności i zobowiązań z transakcji handlowych w podziale na terminy płatności - do 30, 60, 120 dni i powyżej 120 dni.

- Dzięki takim sprawozdaniom wszyscy przedsiębiorcy oraz obywatele będą mieć wiedzę na temat tego, jak swoje zobowiązania handlowe regulują najwięksi przedsiębiorcy w Polsce - mówił Marek Niedużak.

Pierwsze takie raporty trzeba będzie złożyć do 31 stycznia 2021 roku.

RadioZET.pl/PAP