Zamknij

Mały ZUS plus. Skorzystało z niego 281 tys. przedsiębiorców

04.03.2020 13:46
Mały ZUS plus 2020. Z 500 plus dla firm skorzystało 281 tys. osób
fot. MONKPRESS/East News (ilustracyjne)

W ramach małego ZUS plus skorzysta 281 tys. przedsiębiorców - poinformowała w środę minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Urzędnicy planowali, że po niższe składki zgłosi się około 300 tys. osób.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Mały ZUS plus to rozwiązanie, które uzależnia wysokość składki na ubezpieczenie społeczne od uzyskiwanego przez przedsiębiorcę dochodu. Do ulgi można było zgłaszać się od 1 lutego do 2 marca. Automatycznie objęła ona też wcześniej korzystających z Małego ZUS-u.

- W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych mamy 281 tysięcy przedsiębiorców, którzy złożyli wnioski do Małego ZUS plus - podkreśliła Emilewicz.

Zobacz także

Mały ZUS plus. Ile zyskają przedsiębiorcy?

Dodała, że w każdym kolejnym roku termin zgłaszania się do tej ulgi będzie upływał z końcem stycznia.

Do nowego rozwiązania, jak mówiła Emilewicz, kwalifikuje się przedsiębiorca, którego przychody roczne nie przekraczają 120 tys. zł, następnie składka liczona jest od uzyskanego dochodu.

To oszczędność w kieszeni przedsiębiorcy nawet o około 500 złotych miesięcznie

Jadwiga Emilewicz

Emilewicz podkreśliła, że ZUS przygotował narzędzie do obliczania składek.

Zgodnie z nim przedsiębiorca w bardzo prosty sposób może sprawdzić jakiej wysokości składkę musi zapłacić oraz czy w ogóle kwalifikuje się do Małego ZUS plus

Jadwiga Emilewicz

Zobacz także

Obecna na konferencji prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska wskazała, że mały ZUS to kolejna ulga wprowadzona w ostatnim czasie, która ułatwia prowadzenie w Polsce biznesu na niewielką skalę.

Należy jednak pamiętać, że korzystanie z ulg jest dobrowolne. Opłacanie niższych składek wpływa na wysokość emerytury, renty i zasiłków z ubezpieczeń społecznych. Dlatego przedsiębiorca powinien korzystać z ulgi z rozwagą

Jadwiga Emilewicz

Co to jest mały ZUS plus?

To rozszerzenie ulgi wprowadzonej w 2019 roku. Wszedł w życie 1 lutego 2020 roku. Są to niższe, proporcjonalne do dochodu składki na ubezpieczenie społeczne dla najmniejszych przedsiębiorców.

Zobacz także

Rozwiązanie to łączy wysokość składek ubezpieczeniowych z dochodem osiąganym w roku poprzednim, a nie - jak w przypadku Małego ZUS-u - z przychodem.

Niektórzy przedsiębiorcy będą mogli zgłosić się do małego ZUS-u plus w trakcie roku, np. po wznowieniu zawieszonej aktualnie działalności, czy po zakończeniu opłacania preferencyjnych składek ZUS.

RadioZET.pl/PAP