Zamknij

Mały ZUS. Po niższe składki zgłosiło się 63 tys. osób

24.02.2020 14:37
Mały ZUS plus 2020. Dla kogo? Złożono blisko 63 tys. przedsiębiorców
fot. Piotr Swat/Shutterstock (ilustracyjne)

Od początku lutego do małego ZUS-u zgłosiło się blisko 63 tys. przedsiębiorców. Chętni do skorzystania z niższych składem mają czas na zgłoszenie się do 2 marca. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Od 1 lutego 2020 roku weszły w życie zmiany w małym ZUS dla przedsiębiorców.

Przed zmianami z ulgi mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 67,5 tys. zł.

Zobacz także

Mały ZUS. Ile złożono wniosków?

Od początku lutego kwota ta wzrosła do 120 tys. zł. Według szacunków z nowej formuły programu może skorzystać nawet 320 tys. przedsiębiorców.

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski przekazał, że od lutego do małego ZUS zgłosiło się do tej pory 62 961 przedsiębiorców. Łącznie od ubiegłego roku o mniejsze składki wystąpił 223 152 osób.

Prezes Zakład Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska zwróciła uwagę, że wraz z rozszerzeniem programu zaobserwowano wzmożony ruch na infolinii Zakładu.

Dziennie w sprawie małego ZUS dzwoniło do nas nawet 1500 osób. Z kolei doradcy płatnika od 2 stycznia obsłużyli 58,8 tysięcy klientów

Gertruda Uścińska

Zobacz także

Mały ZUS. Jakie zmiany?

Od lutego w małym ZUS-ie zmienił się sposób obliczania składek. Teraz kwota składek zależy od dochodu, a nie jak wcześniej od przychodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku.

Nie zmienił się za to sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek.

Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić między 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli w 2020 r. między 780 zł a 3136,20 zł).

W wyliczeniu nowej podstawy wymiaru składek za luty pomoże przedsiębiorcy kalkulator ZUS na stronie eSkladka.pl. Od lutego zawiera on dane potrzebne do obliczeń na małym ZUS-ie po zmianach.

Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z małego ZUS i spełnia warunki do ulgi, powinien zgłosić się maksymalnie do 2 marca. Dodatkowo w marcu powinien złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, dochodzie oraz formach opodatkowania.

W nieco innej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy już od stycznia 2020 r. korzystają z małego ZUS-u na dotychczasowych zasadach i chcą kontynuować korzystanie z ulgi według nowych zasad.

Oni nie muszą się przerejestrowywać, mają natomiast obowiązek dwukrotnie złożyć dokumenty rozliczeniowe z informacjami potrzebnymi do wyliczenia nowych składek – najpierw w lutym (za styczeń), potem w marcu (za luty).

Zobacz także

Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko ta osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Z małego ZUS-u wykluczone są firmy, które rozliczają się na podstawie karty podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz te, które prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej). Z ulgi nie skorzysta także osoba, która wykonuje dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiła dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Mały ZUS można opłacać dopiero po wykorzystaniu okresu ulgi na start (6 miesięcy), jeśli przedsiębiorca się na nią zdecydował, oraz preferencyjnych składek (2 lata). Z małego ZUS-u można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy.

Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości. Szczegółowe informacje o zasadach korzystania z ulgi i obliczaniu składek są dostępne na stronie biznes.gov.pl oraz zus.pl.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP