Zamknij

Mało chętnych na mały ZUS? Zgłosiło się tylko 1,6 tys. osób

07.02.2020 11:23
Mały ZUS. Niewiele chętnych na ulgę
fot. Shutterstock/zbigniew kotara (ilustracyjne)

Początkiem lutego wystartował program mały ZUS w nowej, rozszerzonej odsłonie. „Dziennik Gazeta Prawna” donosi, że urzędu w dwóch pierwszych dniach zgłosiło się 1,6 tys. osób.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  
Przedsiębiorcy mogą wnioskować o obniżone składki na ubezpieczenia społeczne. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje ich wnioski od 3 lutego do poniedziałku 2 marca. DGP informuje, że w dwóch pierwszych dniach wpłynęło niewiele ponad 1,6 tys. wniosków o mały ZUS plus.

Mały ZUS. Co się zmieniło?

1 lutego 2020 roku program mały ZUS został rozszerzony na podmioty, które zarobiły nie więcej niż 120 tysięcy złotych. Podstawą do przyznania firmom prawa do opłacania niższych składek jest ujawnienia dochodu.

Według założeń ustawodawcy uprawnionych do ulgi miało być 320 tysięcy przedsiębiorców. Te 1600 wniosków to nie jest więc dużo 

– mówi Marek Kowalski z Federacji Przedsiębiorców Polskich dla dziennika

DGP prognozuje, że przy takim tempie składania wniosków, beneficjentów będzie mniej, niż pierwotnie zakładano. - Przy założeniu, że nadal dziennie wpływałoby 800 wniosków, do 2 marca, czyli do ostatniego dnia ich składania, zgłoszeń byłoby 16 800, co stanowi 5,25 proc. wszystkich potencjalnie uprawnionych do ulgi – wylicza gazeta.

Zobacz także

Z kolei Katarzyna Siemienkiewicz z Pracodawców RP w rozmowie z DGP wskazuje, że wzmożony napływ wniosków może nastąpić tuż przed 2 marca.  - Przedsiębiorcy niczym nie różnią się od innych ludzi, którzy wiele spraw zostawiają na ostatnią chwilę – podkreśla ekspertka.

WAŻNE

Mały ZUS nie dotyczy rozliczających się w formie karty podatkowej, a także tych, którzy korzystali ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT. Z tzw. 500 plus dla firm można będzie korzystać tylko przez 3 lata.

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”