Zamknij

Emilewicz o 500 plus dla firm: to będzie prezent na gwiazdkę

26.11.2019 11:35
Mały ZUS od 2020 roku. Emilewicz liczy na szybkie prace w sejmie
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zaapelowała, by Sejm możliwie szybko przyjął tzw. 500 plus dla firm, czyli projekt o małym ZUS-ie. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

„Dajmy przedsiębiorcom ten prezent na gwiazdkę” – mówiła Emilewicz. Minister chce, by Sejm jak najszybciej przegłosował projekt i by opozycja zechciała go poprzeć.

Mały ZUS w wersji rozszerzonej uzależnia składkę na ubezpieczenie od dochodu. Przeforsowaliśmy to w rządzie, projekt trafia do Sejmu, liczę na szybkie procedowanie. Drodzy parlamentarzyści – dajmy ten prezent przedsiębiorcom na gwiazdkę, aby od 1 stycznia on obowiązywał.

- apelowała Emilewicz.

Dla kogo mały ZUS?

Od 1 stycznia niższe składki miałyby dotyczyć szerszego grona przedsiębiorców. Limit dochodów uprawniający do skorzystania z nich zostanie podniesiony do 120 tysięcy złotych rocznie (6 tysięcy miesięcznie). To sprawi, że na małym ZUS-ie skorzysta 320 tysięcy podmiotów.

Zobacz także

Dziś podstawa wymiaru, od której nalicza się składki, wynosi co najmniej 60 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. W 2020 roku najmniejsze firmy zapłacą mniej. Jak czytamy w projekcie, w przypadku tych firm wysokość podstawy wymiaru składek będzie uzależniona od połowy przeciętnego miesięcznego dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym, skorygowanych o liczbę dni prowadzenia działalności.

Zobacz także

Z tego rozwiązania nie skorzystają podatnicy rozliczający się w formie karty podatkowej, a także ci, którzy korzystali ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT. Z 500 plus dla firm można będzie korzystać tylko przez 3 lata – wynika z projektu.

RadioZET.pl/PAP