Zamknij

Mały ZUS dla firm przyjęty. Od kiedy niższe składki?

12.12.2019 17:17
500 plus dla firm od 1 lutego. Projekt w Sejmie
fot. Piotr Molecki/East News

Sejm przyjął projekt rozszerzający tzw. mały ZUS dla firm. Przedsiębiorcy zapłacą niższe składki od 1 lutego 2020 roku. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Posłowie Koalicji Obywatelskiej chcieli, by program 500 plus dla firm objął szerszą grupę przedsiębiorców.  Podczas prac w sejmowych komisjach zarekomendowano opóźnienie o miesiąc, czyli do 1 lutego 2020 roku wejścia w życie tzw. małego ZUS-u plus.

Na czym polega 500 plus dla firm?

Ustawa o małym ZUS-ie przewiduje obniżenie i uzależnienie wysokości składek najmniejszych przedsiębiorców od ich dochodów. To rozszerzenie rozwiązania obowiązującego od początku tego roku. Dziś odstawa wymiaru, od której nalicza się składki, wynosi co najmniej 60 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Jak czytamy w projekcie, w przypadku tych firm, wysokość podstawy wymiaru składek będzie uzależniona od połowy przeciętnego miesięcznego dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym, skorygowanych o liczbę dni prowadzenia działalności.

Zobacz także

Zmiany dotyczą tylko tych przedsiębiorców, których roczne przychody nie przekraczają 120 tysięcy złotych. Miesięczne zarobki takich firm nie powinny przekraczać 6 tysięcy złotych. Ustawodawca wylicza, że na małym ZUS-ie skorzysta 320 tysięcy podmiotów.

Mały ZUS nie wystarczy

Posłowie KO, Dariusz Rosati i Arkadiusz Marchewka ocenili w Sejmie, że projekt jest "wysoce rozczarowujący". Jak mówili, premier obiecywał w swoim expose „całościowy program, który miał ulżyć przedsiębiorcom jeśli chodzi o ciężary w postaci składek na ZUS."

Dariusz Rosati przypomniał, że nowe przepisy obejmą 300-320 tysięcy osób spośród 1,2 miliona przedsiębiorstw jednoosobowych. -Skala tych zmian jest za mała - stwierdził poseł zapowiadając, że KO zgłosi poprawki.

-Naszą propozycję chcemy skierować do wszystkich takich osób fizycznych, które są ubezpieczone - zapowiedział.

Zobacz także

Co proponuje opozycja? Arkadiusz Marchewka poinformował, że KO zaproponuje, by "podstawą płacenia na ZUS nie było 60 procent przeciętnego wynagrodzenia, tylko płaca minimalna, bo wtedy składka dla wszystkich byłaby o 200 zł mniejsza niż jest obecnie".  Opozycja chciałaby także zwolnić młodych przedsiębiorców, do 25. roku życia z opłat na ZUS i NFZ.

RadioZET.pl/PAP