Zamknij

500 plus dla firm od 1 lutego 2020. Senat poparł ustawę

19.12.2019 07:54
500 plus dla firm od 1 lutego 2020. Mały ZUS
fot. Shutterstock/zbigniew kotara (ilustracyjne)

Od lutego 2020 roku więcej firm skorzysta z małego ZUS-u. Ustawa  wprowadzająca 500 plus dla przedsiębiorców jest już na ostatniej prostej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Senatorowie zagłosowali za nowelizacją rozszerzającą mały ZUS. Ustawa przewiduje obniżenie i uzależnienie wysokości składek najmniejszych firm od ich dochodów. Początkowo miała wejść w życie 1 stycznia, lecz po poprawkach Sejmu zdecydowano, że rozszerzony mały ZUS zacznie obowiązywać 1 lutego.

Ustawę poparło 97 senatorów, nikt nie był przeciw i nikt się nie wstrzymał.

Zobacz także

Na czym polega 500 plus dla firm?

500 plus dla firm to rozszerzenie rozwiązania obowiązującego od początku tego roku. Dziś podstawa wymiaru, od której nalicza się składki, wynosi co najmniej 60 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Jak czytamy w projekcie, w przypadku tych firm, wysokość podstawy wymiaru składek będzie uzależniona od połowy przeciętnego miesięcznego dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym, skorygowanych o liczbę dni prowadzenia działalności.

Zobacz także

Zmiany dotyczą tylko tych przedsiębiorców, których roczne przychody nie przekraczają 120 tysięcy złotych. Miesięczne zarobki takich firm nie powinny przekraczać 6 tysięcy złotych. Ustawodawca wylicza, że na małym ZUS-ie skorzysta 320 tysięcy podmiotów.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP