Zamknij

Mały ZUS na nowych zasadach. Kto na tym skorzysta?

10.10.2019 08:53
Mały ZUS na nowych zasadach
fot. MONKPRESS/East News

Mały ZUS liczony od dochodów i skierowany do najmniejszych firm jest na liście naszych priorytetów – zapewniał wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marek Niedużak.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Obniżone składki ZUS obowiązują od 1 stycznia 2019 roku. Dziś mogą z nich skorzystać firmy, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2019 to 67,6 tysiąca złotych. Jak szacuje ministerstwo, z tego rozwiązania do tej pory skorzystało 186 tysięcy najmniejszych firm. Po zmianach beneficjentów będzie nawet 300 tysięcy.

Warunkiem opłacania niższych składek będzie osiąganie przez firmę przychodów rocznych nie większych niż 120 tysięcy złotych i miesięcznych dochodów w maksymalnej kwocie 6 tysięcy złotych. Jak wcześniej zapowiadał premier Morawiecki, obniżone składki ZUS przyniosą przedsiębiorcom oszczędności rzędu 500 złotych miesięcznie.

Mówimy o mechanizmie, który zastąpi dotychczasowy „Mały ZUS”. Kryterium to 120 tysięcy złotych przychodu w skali roku, czyli średnio 10 tysięcy na miesiąc. W tym przedziale przychodowym składki na ubezpieczenia społeczne mają być niższe i proporcjonalne do dochodów. Oczekujemy, że z tego rozwiązania skorzysta ponad 300 tysięcy firm, a ich roczne łączne oszczędności wyniosą nawet do 1,4 miliarda złotych.

– wskazał wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

Kryterium dochodowe w praktyce oznacza, że jedynie mikrofirmy skorzystają z „500 plus dla firm”. Pozostali będą opłacali składki na dotychczasowych, ryczałtowych zasadach.

Zobacz także

Jak dzisiaj ustalana jest wysokość składek dla przedsiębiorców? Podstawa wymiaru, od której nalicza się składki, wynosi co najmniej 60 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Tym samym w 2019 r. podstawa składek wynosi 2859 złotych i stanowi 60 procent kwoty prognozowanego wynagrodzenia, czyli 4765 złotych.

Jak wskazał wiceminister, najmniejsze firmy staną przed wyborem: niższe składki i niższa emerytura czy dotychczasowy wariant i wyższe świadczenie.

Każdy przedsiębiorca sam musi skalkulować i podjąć decyzję: czy płacić ZUS na zasadach ogólnych, by w przyszłości mieć wyższą emeryturę, czy też wybrać na pewien czas niższą składkę, by ułatwić rozwój swojej firmie.

– mówił wiceszef MPiT.

Próg dochodowy to niejedyne ograniczenie. Resort dodaje, że zachowany ma być obowiązujący obecnie mechanizm ograniczający możliwość korzystania z Małego ZUS-u tylko przez trzy lata w ciągu ostatnich pięciu lat prowadzenia działalności.

Zobacz także

Resort dodaje, że obok małego ZUS-u firmy mogą skorzystać z ulgi na start. Przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność gospodarczą, przez pierwsze pół roku może w ogóle nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne. Następnie przez dwa lata może płacić obniżony ZUS. Jeśli po tym okresie jego przychody nie przekroczą 10 tysięcy miesięcznie, od 2020 roku będzie mógł skorzystać z rozszerzonego małego ZUS-u.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP