Zamknij

Mały ZUS dla przedsiębiorców. Jest projekt ustawy

17.10.2019 18:17
Mały ZUS na nowych zasadach
fot. Shutterstock/Smyk Photo (ilustracyjne)

Jeszcze przed wyborami prezes Prawa i Sprawiedliwości obiecywał ułatwienia dla firm. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt dotyczący obniżenia składek ZUS.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Nie wszyscy skorzystają z nowego rozwiązania. Chodzi tylko o tych przedsiębiorców, których roczne przychody nie przekraczają 120 tysięcy złotych. Miesięczny dochód takich firm nie powinien przekraczać 6 tysięcy złotych. Ustawodawca wylicza, że na małym ZUS-ie skorzysta 320 tysięcy podmiotów. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu, w kieszeniach przedsiębiorców zostanie około 1,4 miliarda złotych.

Jak liczone będą składki na ZUS?

Dziś odstawa wymiaru, od której nalicza się składki, wynosi co najmniej 60 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Tym samym w 2019 r. podstawa składek wynosi 2859 złotych i stanowi 60 procent kwoty prognozowanego wynagrodzenia, czyli 4765 złotych.

Zobacz także

Po zmianach najmniejsze firmy zapłacą mniej. Jak czytamy w projekcie, w przypadku tych firm, wysokość podstawy wymiaru składek będzie uzależniona od połowy przeciętnego miesięcznego dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym, skorygowanych o liczbę dni prowadzenia działalności.

Zobacz także

Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy, nowe rozwiązanie ma stanowić także dodatkową ekonomiczną zachętę do legalizacji dotychczasowej działalności w „szarej strefie”, oraz bodziec do rozpoczynania własnego biznesu.

Projekt trafił do konsultacji społecznych.

Zobacz także

RadioZET.pl