Zamknij

Jak obliczyć dochód w PIT? Przedsiębiorcy mogą mieć problemy w ZUS

25.02.2020 09:07
Mały ZUS a dochód w PIT za 2019 rok. Przedsiębiorcy mogą mieć problemy
fot. Shutterstock/Kamil Smyk (ilustracyjne)

Rozliczenie PIT przez przedsiębiorców może być karkołomnym zadaniem. Słowo "dochód" pojawia się w deklaracji trzy razy, w trzech wersjach. Jak go wyliczyć?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Błąd w obliczeniu dochodu firmy niesie za sobą zaniżenie składek na ubezpieczenia społeczne. „Rzeczpospolita” tłumaczy, jak poprawie obliczyć jego wysokość.

Co do zasady, przedsiębiorcy mają czas na złożenie PIT do końca kwietnia. Jednak jeśli zechcą skorzystać z programu mały ZUS plus, muszą już w marcu ujawnić dochód w deklaracji ZUS DRA.

Zobacz także

– Dochód z działalności gospodarczej jest podstawą wymiaru nowej składki i trzeba go podać w deklaracji ZUS DRA. Przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, a tacy będą głównie korzystać z preferencji, składają ją do 10 marca – tłumaczy dla dziennika Alicja Borowska-Woźniak, kierownik działu kadr i płac w biurze rachunkowym ASCS-Consulting.

Gazeta dodaje, że w zeznaniach PIT słowo „dochód” pojawia się trzy razy: jest dochód, potem dochód po odliczeniach, następnie dochód do opodatkowania.

Zobacz także

W artykule wytłumaczono, że dochodem z działalności gospodarczej jest przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. W deklaracji można go jednak obniżyć o straty z poprzednich lat i ulgi. Czy zatem dochód mający być podstawą do wyliczenia składek można pomniejszyć o odliczenia np. darowizn? Zdania są podzielone.

„Rzeczpospolita” zapytała o to zarówno w ZUS, jak i w Krajowej Informacji Skarbowej. Urzędnicy KIS stoją na stanowisku, że dochód to przychód minus koszty, nie odliczamy od niego ulg.

Zobacz także

Jeśli więc przedsiębiorca obniży swój dochód o preferencje tj. ulga rozwojowa, tym samym obniży kwotę składki na ZUS. Gazeta wskazuje zatem, że niewykluczone, że inną kwotę dochodu wykażemy w zeznaniu PIT, a inną na potrzeby rozliczeń ZUS.

Mały ZUS plus. Na czym polega?

1 lutego 2020 roku program mały ZUS został rozszerzony na podmioty, które zarobiły nie więcej niż 120 tysięcy złotych. Podstawą do przyznania firmom prawa do opłacania niższych składek jest ujawnienia dochodu. Resort rozwoju przypomina, że poza progiem dochodowym, zmienił się również sposób obliczania składek. Kwota składek zależy dziś od wysokości dochodu, a nie przychodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku.

Co daje mały ZUS w nowej odsłonie? Niższe składki i oszczędności rzędu kilkuset złotych miesięcznie. „Rzeczpospolita” podaje, że jeśli firma miała 84 tys. zł przychodu, a miesięczny dochód wyniósł 3042 zł, to na nowym rozliczeniu zyskają ponad 500 złotych.

UWAGA!

Ministerstwo Rozwoju przestrzega, że zmniejszenie składek na ubezpieczenia społeczne wpłynie na kwoty otrzymywanych na emeryturze świadczeń

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”