Zamknij

Mały ZUS Plus od 1 lutego. Niższe składki dla przedsiębiorców

31.01.2020 09:01
Mały ZUS Plus. Jak obliczyć? Dla kogo? Kalkulator
fot. Kamil Smyk/Shutterstock (ilustracyjne)

Niższe składki dla najmniejszych przedsiębiorców i większe grono beneficjentów - to najważniejsze zmiany w tzw. Małym ZUS-ie Plus, które wchodzą w życie od 1 lutego 2020 roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Mały ZUS w poszerzonej wersji ma przynieść ulgę najmniejszym przedsiębiorcom, którzy do tej pory musieli płacić wysokie składki na ubezpieczenie społeczne. Z tego powodu np. nie mogli się rozwijać lub ograniczać zatrudnienie.

Według resortu rozwoju szacowany koszt nowych regulacji dla finansów publicznych to ok. 1,3 do ok. 1,5 mld zł w kolejnych latach – tyle ma pozostać w kieszeniach przedsiębiorców.

Zobacz także

Mały ZUS Plus. Jak skorzystać?

Chęć korzystania z Małego ZUS-u Plus przedsiębiorcy będą mogli zgłosić do 2 marca. Nie dotyczy to tych, którzy już korzystają z Małego ZUS-u – oni nie muszą ponownie się zgłaszać.

Natomiast przedsiębiorcy, którzy nabędą uprawnienia do ulgi w trakcie roku (np. na skutek wznowienia działalności lub zakończenia korzystania z preferencyjnych składek ZUS), będą mieli 7 dni na zgłoszenie.

Aby skorzystać z Małego ZUS-u Plus w 2020 roku, trzeba wykazać roczny przychód za 2019 roku nieprzekraczający 120 tys. zł. Oznacza to niemal dwukrotne podniesienie progu w stosunku do 2019 r. (gdy wynosił on 63 tys. zł).

Przedsiębiorcy, którzy nie przekroczą tego progu, będą mogli obliczać składki na ubezpieczenia społeczne proporcjonalnie do wysokości średniomiesięcznego dochodu za rok ubiegły. Firmy chcące skorzystać z ulgi będą też musiały udowodnić, że prowadziły działalność w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Zobacz także

Mały ZUS Plus. Jak obliczyć?

Resort rozwoju szacuje, że z Małego ZUS-u Plus będzie mogło skorzystać ok. 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców. Ich składki będą średnio niższe nawet o kilkaset złotych miesięcznie.

Zgodnie z wprowadzonymi przepisami podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku.

Nie zmieni się natomiast sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek - nadal będzie musiała się mieścić pomiędzy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli między 780 zł a 3136,20 zł w 2020 r.).

W wyliczeniu nowej podstawy składek ma pomóc przedsiębiorcom kalkulator Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dostępny na eskladka.pl.

Niższe składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorca będzie mógł opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.

Zobacz także

Mały ZUS Plus. Kto nie skorzysta?

Mały ZUS Plus nie obejmie przedsiębiorców, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystają ze zwolnienia z podatku VAT. Jak wyjaśniło Ministerstwo Rozwoju, uniemożliwia to ZUS-owi pozyskiwanie danych do weryfikacji poprawności ustalenia najniższej podstawy wymiaru składek.

Z kolei wprowadzenie wymogu prowadzenia działalności gospodarczej przez min. 60 dni w roku poprzednim ma wyeliminować "nadużycia w postaci celowego zakładania albo wznawiania działalności na koniec roku kalendarzowego".

Według MR zawieszenie działalności gospodarczej lub jej rozpoczęcie w trakcie trwania danego roku kalendarzowego będzie się wiązać "z proporcjonalnym zmniejszeniem rocznego limitu przychodów uprawniającego do skorzystania z wprowadzonej zmiany".

Zaś brak możliwości wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy ma zapobiec tzw. wypychaniu pracowników na samozatrudnienie. Z zaproponowanego rozwiązania zostały wyłączone również osoby korzystające z 24-miesięcznych preferencyjnych składek, ponieważ będzie ono dla nich zawsze mniej korzystne - wyjaśniło MR. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP