Zamknij

500 plus dla niepełnosprawnych i trzynastki. ZUS podsumowuje rok 2019

31.12.2019 10:00
Mały ZUS, 500 plus, trzynastki. ZUS podsumowuje 2019 rok
fot. Shutterstock/Robson90 (ilustracyjne)

W 2019 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych obsłużył 18 milionów Polaków – podsumowuje prezes zakładu prof. Gertruda Uścińska.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Mały ZUS, 500 plus dla niepełnosprawnych, Mama 4 plus, trzynastka emerytura. To tylko niektóre programy, których obsługą w 2019 roku zajął się urząd. – Za nami pracowity rok – podsumowuje prezes ZUS prof. Uścińska.

Prezes zakładu wspomniała, że w związku ze zmianami legislacyjnymi konieczne było nie tylko dostosowanie narzędzi informatycznych do reform, ale także szkolenie kadr czy nawet zatrudnienie dodatkowych pracowników do obsługi tych programów.

Zobacz także

Prof. Uścińska poinformowała, że w 2019 roku ZUS obsłużył 18 milionów osób w Salach Obsługi Klientów i 4,2 miliona klientów w Centrum Obsługi Telefonicznej.

Zmiany w 2019 roku. Jakie sprawy załatwialiśmy w urzędzie?

Zobacz także

Niższe składki dla przedsiębiorców

Chodzi o Mały ZUS, czyli preferencyjne stawki dla przedsiębiorców osiągających roczne zarobki nie wyższe niż 63 tysiące złotych. Co istotne, do 1 lutego 2020 roku limit ten zostanie rozszerzony na firmy, które osiągnęły dochód nie większy niż 120 tysięcy złotych rocznie. W przypadku tych firm, wysokość podstawy wymiaru składek będzie uzależniona od połowy przeciętnego miesięcznego dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym, skorygowanych o liczbę dni prowadzenia działalności.

Matczyne emerytury

Program „Mama 4+” jest rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym. Jest przeznaczone dla osób, które żeby wychować co najmniej czworo dzieci nie mogły podjąć pracy zarobkowej lub z niej zrezygnowały.

Tylko w ciągu pierwszego miesiąca wydanych zostało ponad 42,8 tysiąca decyzji w sprawie przyznania tego świadczenia 

- zaznaczyła prof. Uścińska.

Trzynastki dla emerytów

W 2019 roku ruszyła wypłata ekstra świadczenia dla emerytów. W maju ZUS realizował wypłatę tzw. trzynastej emerytury w ramach programu "Emerytura plus". Prezes ZUS wskazała, że do 31 maja przygotowano i wysłano ponad 8,3 miliona decyzji o przyznaniu świadczenia. W 2020 roku seniorzy także otrzymają „trzynastki” w wysokości minimalnej emerytury, która wyniesie 1200 złotych brutto.

Zobacz także

Podsumowując 2019 r. prezes wspomniała także o pracy doradców emerytalnych. - Klient, mając do dyspozycji informacje pozyskane od doradców oraz wyliczenie prognozowanej kwoty emerytury z kalkulatora emerytalnego, sam może zdecydować, kiedy przejść na emeryturę - podkreśliła szefowa Zakładu.

Od początku 2019 roku doradcy emerytalni obsłużyli ponad 7,8 miliona klientów, dla których wykonali blisko 2 miliony obliczeń w kalkulatorze emerytalnym

- poinformowała prof. Uścińska.

500 plus dla niepełnosprawnych

To prawdziwie gorący okres dla zakładu. Pracownicy przyjęli tysiące wniosków o 500 plus dla niepełnosprawnych, konieczne było też zatrudnienie dodatkowych lekarzy orzeczników. Świadczenie adresowane jest do pełnoletnich osób, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1600 złotych. 

Zobacz także

Dotychczas takie wnioski o 500 plus dla niepełnosprawnych złożyło około 460 tysiące osób.

RadioZET.pl/PAP