Zamknij

Mały ZUS. Wnioski można składać tylko do 8 stycznia

07.01.2020 08:28
Mały ZUS 2020. Wnioski do 8 stycznia
fot. Shutterstock/create jobs 51 (ilustracyjne)

To ostatni moment na złożenie wniosku o korzystanie z Małego ZUS-u. Preferencje w płaceniu składek pozwolą zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Termin składania wniosków dotyczących korzystania z Małego ZUS-u mija w środę 8 stycznia. Ministerstwo Rozwoju przypomina, że przedsiębiorcy, którzy korzystali z ulgi w dotychczasowej formie i nadal spełniają jej kryteria, nie muszą składać nowego wniosku.

Zobacz także

Dla kogo Mały ZUS?

Mały ZUS polega na opłacaniu niższych, proporcjonalnych do przychodu składek na ubezpieczenia społeczne. Mogą z niego skorzystać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których  roczny przychód nie przekroczył 30-krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w roku poprzednim (za 2019 rok kwota ta będzie wynosiła 67 500).

Jak zaznaczył resort rozwoju, zarówno kontynuujący korzystanie z ulgi, jak i ci, którzy zaczęli z niej korzystać w tym roku "powinni złożyć deklarację rozliczeniową cz. II albo imienny raport cz. II za styczeń z wykazaniem przychodu, który osiągnęli w 2019 r." - nie wyższy niż 67 tys. 500 zł - wraz z rozliczeniem należnych składek za ten miesiąc.

Zobacz także

Ministerstwo dodało, że przedsiębiorca, który przypuszcza, że będzie kwalifikował się do Małego ZUS-u (biorąc pod uwagę przychód za 2019 r.), powinien zgłosić chęć korzystania z tej ulgi, podając przychód na podstawie faktur, którymi dysponuje. Później – po 15 stycznia – powinien zweryfikować przychód za 2019 rok.

UWAGA! Mały ZUS pozwala na obniżenie podstawy wymiaru składek tylko w przypadku ubezpieczeń społecznych (tj. emerytalnego, rentowego, chorobowego i wypadkowego). Składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy płacić w pełnej wysokości.

Zobacz także

Dla kogo Mały ZUS plus od lutego?

1 lutego 2020 roku program Mały ZUS zostanie rozszerzony na podmioty, które zarobiły nie więcej niż 120 tysięcy złotych. Jeśli zatem dochód przedsiębiorcy mieści się w granicy 67 tys. -120 tys. złotych, czasu na złożenie wniosku jest więcej. Do końca lutego tacy przedsiębiorcy będą mogli przesyłać wnioski. Nową podstawę wymiaru składek właściwą dla Małego ZUS-u Plus wskażą w imiennych raportach miesięcznych albo deklaracjach rozliczeniowych składanych za luty.

Zobacz także

W kolejnych latach przedsiębiorcy będą mogli zgłaszać się do ulgi do końca stycznia danego roku. Natomiast ci, którzy zaczną spełniać kryteria w trakcie roku, czyli rozpoczną albo wznowią działalność, bądź zakończą opłacanie preferencyjnych składek ZUS, będą mieli, jak dotychczas, 7-dniowy termin na zgłoszenie się do Małego ZUS-u Plus - wskazuje resort.

Mały ZUS nie dotyczy rozliczających się w formie karty podatkowej, a także tych, którzy korzystali ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT. Z tzw. 500 plus dla firm można będzie korzystać tylko przez 3 lata.

RadioZET.pl/PAP