Zamknij

Mały ZUS w 2020 roku. Ile można zaoszczędzić?

22.11.2019 20:06
Mały ZUS 2020. Dla kogo? Ile można zaoszczędzić?
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

500 plus dla firm jest już niemal pewne. Rząd dał zielone światło dla projektu wprowadzającego tzw. mały ZUS dla firm. Ile można zyskać? 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie obniżonych składek ZUS dla małych firm. Ustawa przewiduje obniżenie i uzależnienie wysokości składek najmniejszych przedsiębiorców od ich dochodów. To rozszerzenie rozwiązania obowiązującego od początku tego roku.

Na czym polega 500 plus dla firm?

Dziś odstawa wymiaru, od której nalicza się składki, wynosi co najmniej 60 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Zobacz także

W 2020 roku najmniejsze firmy zapłacą mniej. Jak czytamy w projekcie, w przypadku tych firm, wysokość podstawy wymiaru składek będzie uzależniona od połowy przeciętnego miesięcznego dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym, skorygowanych o liczbę dni prowadzenia działalności.

Dla kogo mały ZUS?

Zmiany dotyczą tylko tych przedsiębiorców, których roczne przychody nie przekraczają 120 tysięcy złotych. Miesięczne zarobki takich firm nie powinny przekraczać 6 tysięcy złotych. Ustawodawca wylicza, że na małym ZUS-ie skorzysta 320 tysięcy podmiotów.

W skali całego budżetu państwa jest to przekazanie środków w wysokości co najmniej 1,3 miliarda złotych dla małych i średnich przedsiębiorców

– mówił Morawiecki.

Innym warunkiem uprawniającym do skorzystania z małego ZUS-u jest prowadzenie działalności w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. Mały ZUS nie dotyczy rozliczających się w formie karty podatkowej, a także tych, którzy korzystali ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT. Rzecznik MSP wielokrotnie zwracał jednak uwagę, by rozszerzyć program także z myślą o tych podatnikach. Apelował również, by zlikwidować próg dochodowy uprawniający do odprowadzania niższych składek na ZUS i czasowe ograniczenie tego programu. Z 500 plus dla firm można będzie korzystać tylko przez 3 lata – wynika z projektu.

Zobacz także

Ile można będzie zaoszczędzić?

Rozszerzenie programu, a właściwie rocznego progu dochodowego z 63 tysięcy na 120 tysięcy złotych pozwoli przedsiębiorcom zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w miesiącu.

Przykładowo, przedsiębiorca, którego przeciętny miesięczny dochód w 2019 roku wynosił 2,8 tysiąca złotych, w przyszłym roku będzie płacił na ubezpieczenia społeczne 442,96 złotych miesięcznie plus obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jego korzyść w stosunku do pełnej składki ZUS w 2020 roku, bez ubezpieczenia zdrowotnego, wyniesie zatem 549,34 złotych – wylicza minister Emilewicz.
Ministerstwo Rozwoju ostrzega jednak, że opłacanie niższych składek przełoży się w przyszłości na niższe emerytury czy renty.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP