Zamknij

Mały ZUS. Wnioski można składać tylko do 8 stycznia

13.12.2019 19:06
Mały ZUS 2020. Deklaracje. Do kiedy
fot. Shutterstock/Maciej Matlak (ilustracyjne)

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z małego ZUS-u na obecnych zasadach, muszą zgłosić się do urzędu najpóźniej 8 stycznia 2020 roku. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

"Uprawnieni do korzystania z Małego ZUS-u w dotychczasowej formule powinni zgłosić chęć korzystania z tej ulgi do 8 stycznia 2020 roku. Następnie - od 1 lutego - będą mogli opłacać składki w ramach Małego ZUS-u Plus, który tego dnia wejdzie w życie" - czytamy w komunikacie MR.

Co to oznacza? Jeśli firma kwalifikuje się do ulgi w postaci małego ZUS-u na obecnych zasadach, składa deklarację w urzędzie do 8 stycznia 2020. Jeśli roczne zarobki przedsiębiorcy są wyższe niż 63 tysiące i niższe niż 120 tysięcy, wówczas kwalifikuje się do programu mały ZUS plus i do końca lutego musi zgłosić się do urzędu.

Zobacz także

Mały ZUS i mały ZUS plus. Co zmienia się 1 lutego?

Zgodnie z obowiązującymi jeszcze przepisami, przedsiębiorcy, którzy rocznie nie zarobili więcej niż 63 tysiące złotych, mogą płacić niższe składki ZUS. Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu posłowie zdecydowali jednak o zwiększeniu progu dochodowego do 120 tysięcy od 1 lutego 2020 roku.

Mały ZUS plus przewiduje obniżenie i uzależnienie wysokości składek najmniejszych przedsiębiorców od ich dochodów. Jak czytamy w projekcie, w przypadku tych firm, wysokość podstawy wymiaru składek będzie uzależniona od połowy przeciętnego miesięcznego dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym, skorygowanych o liczbę dni prowadzenia działalności.

Zobacz także

Zmiany dotyczą tylko tych przedsiębiorców, których roczne przychody nie przekraczają 120 tysięcy złotych. Miesięczne zarobki takich firm nie powinny przekraczać 6 tysięcy złotych. Ustawodawca wylicza, że na małym ZUS-ie skorzysta 320 tysięcy podmiotów.

Według Ministerstwa Rozwoju szacowany koszt nowych regulacji dla finansów publicznych to ok. 1,3 do ok. 1,5 mld zł w kolejnych latach – tyle pozostanie w kieszeniach przedsiębiorców.

Zobacz także

Dzięki rozszerzeniu dotychczasowego małego ZUS-u, każdego miesiąca zaoszczędzą oni średnio po kilkaset złotych. Przykładowo, przedsiębiorca, którego przeciętny miesięczny dochód w 2019 roku wynosił 2,8 tysiąca złotych, w przyszłym roku będzie płacił na ubezpieczenia społeczne 442,96 złote miesięcznie plus obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jego korzyść w stosunku do pełnej składki ZUS w 2020 roku, bez ubezpieczenia zdrowotnego, wyniesie zatem 549,34 złotych 

– mówi cytowana w komunikacie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

RadioZET.pl/PAP