Zamknij

500 plus dla firm do 1 lutego 2020. Prezydent podpisał ustawę

30.12.2019 10:33
Mały ZUS 2020. 500 plus dla firm od 1 lutego
fot. Shutterstock/Maciej Matlak (ilustracyjne)

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę rozszerzającą mały ZUS dla firm. Zmiany zaczną obowiązywać 1 lutego 2020 roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Jeden z głównych programów Prawa i Sprawiedliwości dla przedsiębiorców, czyli tzw. 500 plus dla firm, niebawem wejdzie w życie. Po długiej debacie parlamentarnej i głosowaniu prezydent także zaakceptował projekt zmian w płaceniu przez firmy składek na ZUS.

Mały ZUS a mały ZUS plus. Co się zmieni?

Zgodnie z obowiązującymi jeszcze przepisami, przedsiębiorcy, którzy rocznie nie zarobili więcej niż 63 tysiące złotych, mogą płacić niższe składki ZUS. Podpisana przez prezydenta ustawa przewiduje zwiększenie progu dochodowego uprawniającego do skorzystania z ulgi do 120 tysięcy od 1 lutego 2020 roku. Zatem miesięczne zarobki tych firm nie powinny przekroczyć 6 tysięcy złotych.

Zobacz także

Mały ZUS plus przewiduje obniżenie i uzależnienie wysokości składek najmniejszych przedsiębiorców od ich dochodów. Jak czytamy w projekcie, w przypadku tych firm, wysokość podstawy wymiaru składek będzie uzależniona od połowy przeciętnego miesięcznego dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym, skorygowanych o liczbę dni prowadzenia działalności.

Zobacz także

Ustawodawca wylicza, że na małym ZUS-ie skorzysta 320 tysięcy podmiotów.

Według Ministerstwa Rozwoju szacowany koszt nowych regulacji dla finansów publicznych to ok. 1,5 mld zł – tyle pozostanie w kieszeniach przedsiębiorców.

Zobacz także

Do kiedy wnioski o 500 plus dla firm?

Jak wcześniej poinformowało Ministerstwo Rozwoju, uprawnieni do korzystania z Małego ZUS-u w dotychczasowej formule powinni zgłosić chęć korzystania z tej ulgi do 8 stycznia 2020 roku. Następnie - od 1 lutego - będą mogli opłacać składki w ramach Małego ZUS-u Plus, który tego dnia wejdzie w życie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP