Zamknij

Maluch Plus. Można już składać wnioski o dofinansowanie

Katarzyna Witwicka
07.09.2020 13:50
Maluch Plus. Można już składać wnioski o dofinansowanie

- Coraz więcej żłobków powstaje za sprawą programu Maluch Plus. Dążymy do tego, aby w każdej gminie był co najmniej jeden żłobek – mówiła minister rodziny pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Program Maluch Plus polega dofinansowaniu działalności instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Beneficjenci programu mogą otrzymać roczne dofinansowanie do tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki.

- „Użłobkowanie” w Polsce wzrasta. Kiedy obejmowaliśmy rządy wskaźnik ten wynosił ponad 12 procent, w tym momencie jest to niespełna 25 procent - wskazała szefowa resortu pracy.

Więcej pieniędzy na żłobki

Szefowa resortu pracy Marlena Maląg w radiowej Jedynce mówiła o tegorocznej edycji programu Maluch Plus. Podkreśliła, że celem programu jest ułatwienie rodzicom łączenia pracy zawodowej z wychowaniem dzieci.

Minister zadeklarowała, że docelowo w każdej gminie powstanie przynajmniej jeden żłobek.

"Użłobkowienie” w Polsce wzrasta. Kiedy obejmowaliśmy rządy wskaźnik użłobkowienia wynosił ponad 12 procent. W tym momencie jest to niespełna 25 procent. Zależy nam na tym i dążymy do tego, by w każdej gminie był co najmniej jeden żłobek, czy to prowadzony przez jednostkę samorządu terytorialnego, czy też podmioty niepubliczne 

- powiedziała Maląg

Minister dodała, że ruszyła kolejna edycja programu Maluch Plus, a do urzędów już można zgłaszać wnioski o dofinansowanie. Pieniędzy w tej edycji jest więcej – budżet wynosi łącznie 450 mln złotych.

Zobacz także

Minister poinformowała o zwiększeniu kwoty dofinansowania jednego miejsca w placówce dla jednostek samorządu terytorialnego, w których są już inne żłobki. Kwota ta wzrosła z 25 tysięcy złotych w 2020 roku do 30 tysięcy. Samorządy, które chcą utworzyć pierwszą instytucję opieki nad dziećmi do lat trzech, mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości 33 tys. na jedno miejsce.

W przypadku nowych miejsc tworzonych przez inne podmioty niż jednostki samorządowe, dofinansowanie wynosi do 10 tys. zł. Z kolei dofinansowanie na utworzenie jednego nowego miejsca u dziennego opiekuna wynosi do 5 tys. zł.

W tegorocznej edycji programu powstanie niemal 20,5 tys. miejsc opieki, a blisko 90 tys. istniejących już miejsc otrzyma dofinansowanie do dalszego funkcjonowania.

RadioZET.pl/PAP