Zamknij

Gdzie Polacy robią zakupy? Małe sklepy rosną w siłę

05.11.2019 11:29
Małe sklepy częściej odwiedzane niż hipermarkety
fot. Shutterstock/ Grand Warszawski (ilustracyjne)

Polacy wolą robić niewielkie zakupy, ale często. Zyskują na tym najmniejsze sklepy, które najszybciej się rozwijają.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Z badania Gfk, na które powołuje się „Rzeczpospolita”, wynika, że w pierwszym półroczu 2019 roku statystyczne gospodarstwo domowe w Polsce robiło podstawowe zakupy chemiczne oraz spożywcze aż 191 razy. To o niemal 30 więcej niż u naszych południowych sąsiadów, a w stosunku do innych państw różnice są jeszcze większe. Na przykład ten wskaźnik w Austrii wynosi za półrocze 114.

Zobacz także

Upodobanie do częstych wizyt w sklepie oznacza, że premiowane są mniejsze i wszechstronne formaty w ramach tzw. convenience – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Przykładem takiej sieci jest choćby Żabka, ale też mniejsze i franczyzowe placówki, choćby sieci Carrefour. O mniejszym formacie myśli także Biedronka, która zapowiedziała otwieranie mniejszych sklepów. Firma także rusza z ofertą franczyzową i w ten sposób chce szukać nowych lokali pod kolejne placówki.

Sieci convenience oferują zakupy uzupełniające i stawiają na wygodę klientów, którzy mogą dostać tam choćby szeroki wybór dań gotowych. Polacy są gotowi za taką wygodę płacić, wolą też zakupy zrobić szybko i blisko domu zamiast dalszej wycieczki do sklepu innego typu.

– mówi Andrzej Faliński, prezes Forum Dialogu Gospodarczego.

Jak zaznaczają eksperci, małe, tradycyjne sklepy nienależące do sieci mogłyby zarabiać więcej. Tracą jednak z powodu ograniczonej oferty, zbyt wysokich cen i skromnej lub żadnej oferty usług dodatkowych.

Zobacz także

Zakaz handlu w niedzielę wzmocnił w klientach nawyk robienia zakupów „na zapas”. Mimo że więcej pieniędzy wydajemy w hipermarketach, w mniejszych sklepach bywamy częściej. Zakaz handlu w niedzielę to szansa dla sprzedawców, by zwiększyć sobotnie obroty.

Niedziele handlowe 2020

Zakaz handlu w niedzielę stał się faktem w marcu 2018 roku. Początkowo sklepy były zamknięte w co drugą niedzielę. W 2019 roku mogliśmy zrobić zakupy jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca (z kilkoma wyjątkami). W okresie przedświątecznym sklepy także są otwarte. W przyszłym roku, co do zasady, handel w niedziele będzie niemożliwy. Będą wyjątki, czyli np. niedziele przedświąteczne. Ostatecznie w 2020 roku handlowych będzie siedem niedziel: 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia i 20 grudnia. Docelowo, taki właśnie system miałby obowiązywać przez kolejne lata.

Zobacz także

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”