Zamknij

Małe polskie firmy zadłużone na miliardy. Połowie nie zapłacili kontrahenci

24.08.2021 13:11
Małe polskie firmy zadłużone na miliardy. Połowie nie zapłacili kontrahenci
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Krajowy Rejestr Długów opublikował dane, z których wynika, że zadłużenie najmniejszych polskich firm przekracza 6,2 mld zł. Najbardziej zadłużone działają w branży handlowej i transportowej. Średni dług jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce to 34 230 zł.

Zadłużenie małych polskich firm wynosi 6,2 mld zł. Z płatnościami zalega 182 tys. przedsiębiorców. Równocześnie spadła liczba zadłużonych jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG).

W zeszłym tygodniu pisaliśmy, że niskie stopy procentowe zachęcają do zaciągania kredytów. BIK i SGH alarmują: to pułapka, której skutki mogą być porównywalne z dramatami przeżywanymi przez frankowiczów. I apelują, żeby zadłużać się bezpiecznie. 

Małe polskie firmy zadłużone na miliardy

Według Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej od czerwca 2020 roku liczba zadłużonych JDG spadła, ale ich zadłużenie cały czas rosło. Oznacza to, że część przedsiębiorców poradziła sobie z kryzysem i wyszła na prostą.

W dużej mierze najmniejsze firmy, które miały problemy finansowe przed pandemią i w czasie jej trwania, nadal mają trudności z regulowaniem swoich zobowiązań i pogłębiają zadłużenie

Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów

Prezes Krajowego Rejestru Długów zwrócił uwagę, że na początku zeszłego roku w bazie danych KRD wpisanych było ponad 190 tys. mikrofirm. Ich zaległe zobowiązania przekraczały 5,1 mld zł. Do czerwca 2020 r. przybywało dłużników i rosło zadłużenie. Z kolei w czasie pierwszej fali pandemii w bazie zarejestrowano ponad 194 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych, a ich łączny dług sięgnął 5,8 mld zł.

Najbardziej zadłużone jednoosobowe działalności gospodarcze są w branży handlowej. W sumie mają do spłacenia ponad 1,6 mld zł. W tym sektorze padł też rekord w zadłużeniu najmniejszych firm. Na przedsiębiorcy handlowym z Bydgoszczy ciąży prawie 11 mln zł głównie nieopłaconych rachunków za prąd i zobowiązań wobec firmy faktoringowej.

Drugie pod względem zadłużenia są firmy transportowe - ponad 20 tys. małych przewoźników musi spłacić zobowiązania na kwotę 917 mln zł. Trzecie miejsce zajmują przedsiębiorcy z branży budowlanej. Ponad 33 tys. JDG z tego sektora zalega ze spłatą ponad 860 mln zł.

Zadłużone firmy od swoich kontrahentów muszą odzyskać ponad 815 mln zł. Najwięcej od dużych firm oraz od przedsiębiorstw z branży budowlanej (125 mln zł) i handlowej (101 mln zł). Duże przedsiębiorstwa i instytucje, które nie płacą na czas mniejszym podmiotom, winne im są ponad 366 mln zł, co stanowi 45 proc. łącznego zobowiązania wobec JDG-ów. Za nimi plasują się jednoosobowe działalności gospodarcze, które są winne mniejszym partnerom biznesowym ponad 250 mln zł. Podium zamykają konsumenci z długiem ponad 194 mln zł.

RadioZET.pl/PAP