Zamknij

Maląg: część 13. emerytur dopiero w maju

31.03.2021 21:32
emerytka licząca pieniądze
fot. Marek BAZAK/East News

Już 1 kwietnia 2021 roku pierwsze 13. emerytury trafią do rąk seniorów. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zastrzegła, że nie wszyscy mogą liczyć na otrzymanie dodatkowych pieniędzy jeszcze w kwietniu.

13. emerytura zaczyna na stałe wpisywać się do finansowego kalendarium seniorów. Dodatkowe świadczenie w wysokości emerytury minimalnej, czyli 1250 zł 88 gr brutto, przysługuje teoretycznie wszystkim emerytom i rencistom, część seniorów musi jednak liczyć się z objęciem wyjątkiem i utratą prawa do trzynastki.

Pierwsi seniorzy dodatkowe pieniądze otrzymają już 1 kwietnia 2021 roku, a więc jeszcze przed Wielkanocą. Minister Maląg zastrzegła jednak, że część beneficjentów na wypłatę będzie musiała czekać aż do maja 2021.

13. emerytura dopiero w maju 2021. Marlena Maląg o wypłatach świadczenia

Dzięki trzynastce finanse wielu seniorów znacznie się poprawiły. Emerytury w Polsce są zbyt niskie, żeby zapewnić większości beneficjentów godne życie na starość, dodatkowe pieniądze często pozwalają na opuszczenie strefy ubóstwa.

Zgodnie z harmonogramem 13. emerytura ma zostać wypłacona wraz z podstawowym świadczeniem w kwietniu 2021 roku. Pierwszym terminem przekazywania emerytur i rent jest pierwszy dzień miesiąca i właśnie 1 kwietnia 2021 pieniądze otrzyma część beneficjentów, o czym poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Polityczka zastrzegła przy tym, że część uprawnionych na otrzymane świadczenia będzie musiała czekać aż do maja 2021.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem ruszamy z wypłatami trzynastych emerytur. Pierwsze osoby dodatkowe świadczenia otrzymają już 1 kwietnia. Zdecydowana większość osób otrzyma świadczenie jeszcze w tym miesiącu, w terminie wypłaty świadczeń przypadającym w kwietniu.

Marlena Maląg

Minister nie sprecyzowała, jak duża część beneficjentów będzie musiała czekać dłużej na pieniądze – ograniczyła się do stwierdzenia, że większość uprawnionych powinna otrzymać je właśnie w kwietniu 2021 roku.

Trzynastka przysługuje 9,8 mln osób. Wypłata świadczenia pochłonie 12,2 mld zł. Dodatkowe świadczenia otrzymają osoby pobierające m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

RadioZET.pl/PAP