Zamknij

Maląg: 14. emerytury już nie będzie. „To świadoma decyzja”

17.05.2021 21:32
Marlena Maląg
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

14. emerytura będzie jednorazowym zastrzykiem gotówki dla seniorów. Zapomnieć można także o roztaczanych przez Andrzeja Dudę w kampanii wyborczej wizji 16., 17., a nawet 24. świadczenia. Od 2022 roku jedynym dodatkiem będzie „trzynastka”.

Emerytury w Polsce są za niskie. Z tym stwierdzeniem zgadzają się nie tylko seniorzy, lecz także rząd, szczególnie gdy zbliżają się wybory. Koncept 14. emerytury pojawił się w 2019 roku, przed wyborami parlamentarnymi. Wtedy PiS obiecywał wprowadzenie „trzynastek” i „czternastek” do 2021 roku.

Jeszcze dalej z obietnicami poszedł starający się o reelekcję Andrzej Duda, który bez kozery mówił nawet o 24. emeryturze w roku. Cudu w systemie ubezpieczeń społecznych jednak nie będzie: depopulacja Polski trwa, z aktywności zawodowej z powodu niskiego wieku emerytalnego wycofuje się coraz więcej osób, a budżet świeci pustkami. 14. emerytura okazała się być jednorazowym świadczenie, co oznacza, że nawet po zapowiadanym w Polskim Ładzie zwolnieniu niskich emerytur z podatku dochodowego seniorzy dostaną do ręki w przyszłym rok mniej, niż w obecnym.

14. emerytura tylko w 2021 roku. „Rozwiązanie świadomie jednorazowe”

Ministra Marlena Maląg w rozmowie z „Super Expressem potwierdziła to, co wynikało z analizy Wieloletniego Planu Finansowania Państwa: państwo nie będzie już wypłacać 14. emerytur.

Zamiast tego w Polskim Ładzie oraz Krajowym Planie Odbudowy zapisano działania mające doprowadzić do „efektywnego podniesienia wieku emerytalnego”. Obecnie Polacy pracują zbyt krótko, żeby zgromadzić odpowiedni kapitał do otrzymywania godniejszej emerytury.

Pomysłem na poprawienie losu seniorów było wprowadzenie 13. i 14. emerytur. Pomysł był podnoszony szczególnie chętnie podczas wyborów parlamentarnych oraz prezydenckich, gdy okazało się, że dodatkowe świadczenie to „obietnica, którą złożyliśmy Państwu razem z Prezydentem Andrzejem Dudą”. Tak pisał premier Mateusz Morawiecki w liście do seniorów.

Wybory się skończyły, o wspominanej przez Dudę 16., 17., a nawet 24. emeryturze mało kto już pamięta. W niebyt po jednej wypłacie odejdzie także „czternastka”, co potwierdziła ministra Marlena Maląg, obiecując wynagrodzenie jej pomysłami z Polskiego Ładu.

14. emerytura była rozwiązaniem świadomie wprowadzonym jednorazowo, aby poprawić sytuację seniorów w 2021 r. W kolejnych latach już systemowo chcemy wprowadzać inne, wspomniane przed chwilą rozwiązania, które pomogą emerytom.

Marlena Maląg

Jak jednak wynika z analiz i obliczeń działu Biznes na RadioZET.pl, na wprowadzeniu Polskiego Ładu seniorzy pobierający niskie emerytury stracą. Kwota wolna od podatku, zwalniająca z PIT świadczenia do wysokości 2500 zł brutto, oznacza mniejsze roczne przychody, niż pozostanie przy obecnym systemie z dodatkiem 14. emerytury. Różnice potrafią być pokaźne.

Liczby nie kłamią: emerycie pobierając świadczenie o takiej samej wysokości w 2021 roku dostaną do ręki więcej, niż po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Mniejsze będą także podwyżki wprowadzane poprzez coroczną waloryzację.

RadioZET.pl/Super Express