Zamknij

Majówka 2021. Hotelarze się poddają. Co z urlopami w wakacje?

19.04.2021 12:45
Majówka 2021. Hotele zamknięte. Co z urlopami w wakacje
fot. LUKASZ SOLSKI/East News

Majówka 2021 będzie trudnym okresem dla branży turystycznej. Aż połowa właścicieli hoteli i pensjonatów rozważa całkowite zamknięcie biznesu, jeżeli lockdown potrwa do wakacji.

Majówka w trakcie krajowego lockdownu wiąże się z szeregiem obostrzeń. Rząd przedłuża restrykcje z powodu ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa, a część Polaków zapowiada, że jeśli hotele w kraju pozostaną zamknięte w trakcie długiego weekendu, wówczas wyjadą za granicę.

Nie tylko klienci szukają wyjścia z trudnej sytuacji. Część hotelarzy zeszło do szarej strefy i zamierza świadczyć usługi hotelowe podczas tegorocznej majówki. W odpowiedzi minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada szereg kontroli również podczas długiego weekendu.

Majówka 2021. Pogorszenie nastrojów w branży turystycznej

Ankieta platformy Noclegi.pl wykazała, że decyzja o przedłużeniu obostrzeń na majówkę znacznie pogorszyła nastroje w polskiej branży turystycznej. Aż 90 proc. właścicieli obiektów noclegowych swoją przyszłość widzi w czarnych barwach, a jeśli zamrożenie turystyki potrwa do wakacji, blisko połowa z nich rozważa zamknięcie biznesu. Prawie 54 proc. przyznaje, że skorzystało z rządowej pomocy w ramach tarcz antykryzysowych, a 52,3 proc. właścicieli obiektów zmuszeni byli zredukować zatrudnienie w ciągu ostatniego roku.

Grupa 16 proc. właścicieli oddaje maj walkowerem i nie będzie przyjmować na ten czas rezerwacji. Trochę lepiej jest w czerwcu. Na pytanie o poziom rezerwacji w ostatnim miesiącu przed wakacjami blisko 30 proc. respondentów przyznaje, że już teraz ma zarezerwowanych powyżej 20 proc. dostępnych miejsc, a liczba ankietowanych, którzy nie planują otwierać obiektu w tym czasie spada do 7 proc.

Natalia Jaworska z Noclegi.pl

Punktem kulminacyjnym dla polskiej branży turystycznej będzie lato 2021. Aż 46,9 proc. respondentów rozważa całkowite zamknięcie biznesu, jeśli lockdown miałby powrócić w okresie wakacyjnym.

Natalia Jaworska z Noclegi.pl informuje, że rezerwacji na wakacje wciąż przybywa, zawsze też dochodzi ich wiele na ostatnią chwilę, tak więc sezon wakacyjny może przynieść wytchnienie dla branży. Zdaniem ekspertki potrzebne są jednak wyraźne sygnały, co do tego, jak będą wyglądać obostrzenia w Polsce w czasie wakacji. W przeciwnym wypadku Polacy, szczególnie ci już zaszczepieni, wybiorą zagranicę, korzystając z rosnącej z dnia na dzień oferty turystycznej na ten sezon.

Aż 62,5 proc. właścicieli obiektów hotelarskich zamierza pozostawić ceny na dotychczasowym poziomie, podwyżki zapowiada 31,3 proc. przedsiębiorców, a 6,2 proc. hotelarzy obniży ceny w 2021 roku.

RadioZET.pl